Doctrine and practice of humanitarian interventions
Öğretide ve uygulamada insani müdahaleler
  1. Tez No: 220732
  2. Yazar: AYŞEGÜL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsani müdahaleler, devlet egemenligi ilkesi ve insan haklarını korumasorumlulugu arasındaki çeliskili iliskinin tam merkezinde yer almaktadır. Bazıteorisyenler insani müdahaleleri uluslararası hukukun en temel ilkesinin -yaniiçislerine müdahale etmeme ilkesinin- ihlali olarak tanımlarken bir kısımteorisyenler de insani müdahaleleri dünya insanlıgının güvenliginin korunmasınınyasal ve mesru yolu olarak görmektedirler. Bu çalısmanın amacı, uluslararasıtoplumun insani krizlerin engellenmesi için müdahale etme sorumlulugu oldugunuileriye sürmektir. İnsani müdahalelerin mesruluguna dair bir görüs birliginesimdiye kadar varılamamasına ragmen ortaya çıkan ?koruma sorumlulugu? normuliteratürde akademisyenler arasında daha genis kabul ve destek görmeyebaslamıstır. Bu tez, aynı zamanda insani müdahalelerin yasallıgının vemesrulugunun sadece uluslararası barıs ve güvenligin tehdit altında oldugu veBirlesmis Milletler Yasası (Charter) çerçevesinde BM Güvenlik Konseyinin yetkiverdigi durumlarla sınırlı oldugunu ortaya koymaya çalısmaktadır.
Özet (Çeviri)
Humanitarian intervention lies at the center of contradictory relationsbetween the principle of state sovereignty and the responsibility to protect humanrights. Whereas some theorists define humanitarian interventions as violation ofthe basic principle of international law and relations, that is the non-interventionprinciple, and other theorists see humanitarian interventions as the legal andlegitimate way of protecting the security of all humanity in the world. Thepurpose of this study is to contend that the international community has theresponsibility to intervene to prevent humanitarian crises. The emerging norm of?responsibility to protect? is getting wider acceptance and support among thescholars in the literature; although no consensus on the legitimacy of humanitarianinterventions has been achieved so far. This research also attempts to clarify thatthe legality and legitimacy of humanitarian interventions is limited to the cases ofthreats to international peace and security and where there is prior authorizationby the United Nations Security Council based on the Charter.