Rekabet ihlâllerinden doğan tazminat sorumluluğu
Private enforcement in competition law
- Tez No: 375966
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
RKHK 57 vd. hükümlerinde tazminat davalarının tâbi olacağı esaslar düzenlenmiştir. Bunlar daha çok esasa ilişkin olup, tazminat davalarının tâbi olacağı usule ilişkin hükümler ise bulunmamaktadır. Anılan nedenle,“rekabet ihlâllerinden doğan tazminat sorumluluğu”konulu tezimizde, esasa ve usule ilişkin sorunlar üzerinde durulmuştur. Bu bakış açısından olmak üzere, birinci bölümde hukuka aykırılık, kusur ve uygun illiyet bağı hususları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise rekabet hukuku bakımından ele alınması gereken hukuka uygunluk sebebi olan muafiyet kurumu incelenmiştir. Nihayet son bölümde usule ilişkin sorunlar tartışılmıştır. Son bölümde davacı ve davalı sıfatı, tazminat davalarının tâbi olacağı zamanaşımı süresi ve bunun başlangıcı, danışıklı ilişkilerin, zararın miktarının ve varlığının, uygun illiyet bağı ile kusurun nasıl ispat edileceği hususları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The provisions of RKHK 57 vd. organize the rudiments which are dependent on the private enforcements. These are more material and these don't include any procedural provision connected to private enforcements. Therefore our thesis , about“ Liability for compensation by reason of antitrust violation”, was dwelled upon the material and procedural issues. Consequently, contradiction to law, defect and causal connection to received priority consideration in the first part. The association of exemption which is justification reason under cover of competition law was analyzed in the second part. Finally, procedural issues was disputed in the last part. At last part accentuatedon some points which are the plaintiff and defendant, the periods of limitation and beginnings of limitation, prearranged relations', damage value and entity of damage, how to declare the causal connection and defect.