Polimer, metaller ve komposit malzemelerin yapışkanlarla birleştirme teknolojilerinin incelenmesi
Investigation of adhesively-bonded joints in metallic alloys,polymers and composite materials
- Tez No: 375978
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapışkanlarla birleştirme yönteminde en önemli faktörlerden biri çevresel etkilerdir. Sıcaklığın yükselmesiyle yapışkan mukavemetinin azaldığı bilinmektedir. Ayrıca, yapışkan bağlantılarını etkileyen bir diğer faktör de nem derecesinin artmasıdır. Polimer, Metaller ve Kompozit Malzemelerin Yapışkanlarla Birleştirme Teknolojilerinin İncelenmesi konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında; yapışma teoremleri, yapıştırıcı çeşitleri ve yapıştırıcı bağlantı çeşitleri teorik olarak çalışılmış, bu yapışma bağlantılarının servis ömrünün daha uzun olabilmesi için bağlantı faktörlerinin mekanik özelliklerini etkileyen sıcaklık ve nem faktörleri detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental effects are one of the most important factors in the design of adhesive joints. It is known that the joint strength significantly decreases as the temperature increases. Also, the joint strength significantly decreases as the humidity increases. Within the master degree thesis themed investigation of adhesively-bonded joints in metallic alloys, polymers and composite materials; a theoric study was done about adhesion theory, the types of adhesives and the types of adhesives joints and an experimantal study was done and the results are given in details about the effect of environmental condition on the mechanical behaviour of bonded joints in order to enhance their service life.