Investigation of impact behavior of polymer composite materials reinforced by woven fabrics produced from natural textile fibres
Doğal tekstil liflerinden üretilmiş dokuma kumaş takviyeli polimer kompozit malzemelerin darbe davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 703550
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kompozit malzemeler en az iki bileşen içerirler. Kompozit malzemeler metaller ve alaşımlarıyla karşılaştırıldığında korozyona uğramama, yüksek hacim/ağırlık oranı ve tasarım kolaylığı gibi birçok üstün özelliklere sahiptirler. Fiber takviyeli kompozit malzemeler endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle karbon ya da cam gibi sentetik fiber takviye elemanı tercih edilmektedir. Ancak sentetik fiberlerin doğada geri dönüşümü oldukça zordur. Bundan dolayı, son zamanlarda doğal fiber takviyeli kompozit malzemeler, sentetik takviye elemanlı kompozit malzemelere bir alternatif olmaya başlamıştır. Bu tezde, ilk olarak keten iplikler kullanılarak, atkı yönünde farklı sıklıklara sahip keten kumaşlar dokuma tezgahında üretilmiştir. Daha sonra, dokuma keten takviyeli kompozitler vakum destekli reçine infüzyon kalıplama metodu (VARIM) kullanılarak üretilmiştir. Kayma modülü ve kayma mukavemeti, Poisson oranı, atkı ve çözgü yönündeki elastisite modülü, çeki ve bası mukavemetlerini belirlemek için Shimadzu çekme test makinası ve aparatlar kullanılarak çekme, basma ve kayma testleri yapılmıştır. Kompozitin darbe direncini ve absorbe ettiği enerjiyi elde etmek için CEAST Fractovis Plus darbe cihazı kullanılarak darbe testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar farklı iplik sıklıklarına bağlı olarak birbirleriyle karşılaştırılmış ve iplik sıklığının dokuma keten takviyeli kompozitlerin mekanik özellikleri, mukavemetleri ve darbe performansı üzerine önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The composite materials consist of least two materials. When the composites are compared with the metals and their alloys, they have many outstanding properties such as non-corrosion, high strength/weight ratio and ease of design. The fiber-reinforced composites are prevalently used in the industry. Generally, the synthetic fibers like carbon or glass usually were preferred. However, the synthetic fibers are hardly recycled in nature. Therefore, the natural fiber reinforced composites are begun to use as alternative in recent years. In this thesis, firstly, the flax fabrics were produced from the flax yarns by automated weaving machine in the different weft densities. After that, the flax woven reinforced composites were manufactured by vacuum assisted resin infusion molding (VARIM) method. Tensile, compression and shear tests were conducted to obtain modulus of elasticity, tensile and compressive strengths in warp and weft directions, Poisson's ratio, shear modulus and shear strength by Shimadzu tensile testing machine and test apparatus. Impact tests were carried out for different impact energies to obtain impact resistance and absorbed energy by CEAST Fractovis Plus impact test machine. Obtained results were compared according to the different yarn densities and it is seen that yarn density has a significant effect on mechanical properties, strengths and impact performance of the woven flax reinforced composites.