Boya esaslı nano-kristal güneş pillerine yönelik yeni rutenyum komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve performans çalışmalarının yapılması
New ruthenium complexes synthesis, characterization and performance critics_for use in dye-based nano-crystalline solar cells
- Tez No: 375979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM OCAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, silikon güneş pillerine oranla ucuza mal edilmesi nedeniyle son yıllarda yoğun bir araştırma konusu olan "Boya Esaslı Güneş Pilleri'nde (DSSC) kullanılabilecek yeni tür boyar malzemelerin sentezlenerek literatüre kazandırılması planlanmaktadır. Boya temelli güneş pilleri teknolojisi üçüncü nesil güneş pilleri arasında yer almaktadır. Bu tip güneş pillerinin temelinde ışığa duyarlı boya ve yarı iletken tabaka esastır. Uygun yapısal ve fotofiziksel özelliklerinden dolayı rutenyum (II) bipiridil kompleksleri bu pillerde kullanılabilen en verimli malzemelerdir. Bu çalışmada öncelikle rutenyum komplekslerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen türevlerin NMR, FTIR, UV-Vis ve floresans emisyon spektroskopileri, döngüsel voltametri gibi farklı yöntemler kullanılarak karakterizasyonları yapılmıştır. Karakterizasyonu tamamlanan komplekslerin boya temelli güneş pillerindeki performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dye-based solar cells which is the subject of intense research in recent years can be cheaper than silicon solar cells. Therfore, in this study, a new type of paint materials to use dye-based solar cells is to synthesize. Dye-based solar cells (DSSC) technology is the third generation of solar cells. On the basis of these types of solar cells photosensitive dye and the semiconductor layer is essential. Due to suitable structural and photophysical properties, ruthenium (II) bipyridyl complexes are materials that can be used most efficiently in these cells. Initially, in this study, ruthenium complexes were synthesized. The resulting complexes were characterized using various methods such as NMR, FTIR and UV-vis and fluorescence emission spectroscopy, cyclic voltammetry. Performances of the complexes which were completed characterization were investigated.in dye-based Solar Cells.