Elektrokimyasal proses kullanılarak kentsel ve yüksek organik içerikli atıksuların arıtılabilirliğinin araştırılması
Researching of treatability of domestic and high strength wastewater by using electrochemical proces
  1. Tez No: 375981
  2. Yazar: CEYHUN AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME TANER, PROF. DR. AZİZE AYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda düşük maliyet ve yüksek verimli arıtım metodlarına verilen önem artış göstermiştir. Bu metodlardan biri de elektrokimyasal prosestir. Çalışmada 4 farklı atıksu numunesinden elektrokimyasal prosesi ile kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), katı madde (KM), askıda katı madde (AKM), organik madde (OM), ve uçucu askıda katı madde (U-AKM) ve nutrient giderimi araştırılmıştır. Sistemde işleme tabi tutulan suyun elektriksel iletkenlik, tuzluluk, sıcaklık ve pH değişkenleri ölçülmüştür. Reaktörde elektrot olarak aluminyum, titanyum ve demir kullanılmıştır. Reaktörden belirli zaman periyotlarında sistemden numuneler alınmış alınan numunelerde giderim verimleri belirlenmiştir. Kentsel nitelikli atıksuların arıtıldığı bir atıksu arıtma tesisinden alınan ham kentsel atıksu ve kentsel katı atık depolama sahasından alınan sızıntı suyunda maksimum KOİ giderimi demir elektrotunda sırasıyla %80-100 , %55-70 aralığında elde edilmiştir. Bir bira fabrikasından alınan ham atıksuda maksimum KOİ giderim verimi aluminyum elektrotu için %30-45 arasında saptanmıştır. Pakmaya fabrikasından alınan numuneye ait maksimum KOİ giderim verimi ise titanyum plaka da %40-55 arasında saptanmıştır. Reaktör sisteminde kentsel atıksu ve sızıntı suyu için AKM ve organik madde gideriminde önemli bir giderim verimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance to low cost and high efficient treatment methods have been increased. One of these processes is the electrochemical process. In this study, the removal of chemical oxygen demand ( COD ), suspended solids ( SS ), nutrients from domestic wastewater, leachate, brewery factory wastewater and yeast factory wastewater were experimentally investigated by using electrochemical process. Electrical conductivity, salinity, temperature, and pH were measured after the process application. Aluminium, iron and titanium as materials for electrodes were used in the reactors, simultaneousl. Samples were taken in certain time intervals and removal efficiencies were determined. 80-100% and 55-70% COD removals were ontained by iron electrodes in domestic wastewater and leachate, respectively. 30-45% COD removal efficiency was achieved by aluminium electrodes in brewery wastewater. For yeast wastewater, COD removal efficiencies were 40-55% by using titanium electrodes. In this study, experimental results from domestic wastewater and leachate showed that the electrochemical process was also effective on SS and nutrient removal.