Elektrokimyasal oksidasyon yöntemi ile tekstil endüstrisi atıksularından renk ve organik madde gideriminin araştırılması
Decolorization and organic material removal from textile wastewater by means of electrochemical oxidation method
  1. Tez No: 463876
  2. Yazar: NAZIEH ALSHEEK MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tekstil atıksuları dünya genelinde canlı sağlığını tehdit eden en önemli çevresel problemlerden biridir. Karmaşıklığı, toksisitesi ve parçalanmaya dirençli bileşikler içermesi tekstil atıksularının arıtılmasında ciddi problemlere neden olmakta ve bu atıksuları arıtabilecek proses sayısını da kısıtlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, platin elektrotlar kullanılarak elektrokimyasal oksidasyon yöntemi ile gerçek tekstil atıksuyunda renk ve organik madde gideriminin araştırılmasıdır. Akım yoğunluğunun, elektrotlar arası mesafenin, elektrolit konsantrasyonunun ve başlangıç pH değerinin KOİ ve renk giderimine etkisi araştırılmıştır. Çalışma boyunca atıksuya uygulanan maksimum akım yoğunluğu, elektrot mesafesi, elektrolit konsantrasyonu ve pH değerleri sırasıyla 25 volt, 1cm, 100 mg/L ve 3'tür ve bu işlem parametreleri uygulandığında elde edilen KOİ ve renk giderim verimleri sırasıyla %90,54 ve %99,9 olarak hesaplanmıştır. Tekstil atıksularında organik maddelerin parçalanması için asidik ortamın daha uygun olduğu belirlenmiştir. Elde edilen veriler kinetik modellere uygulanmıştır. Kinetik çalışmaların sonucuna göre tekstil atıksularında renk ve KOİ giderimi birinci derece reaksiyon tepkimesine göre gerçekleşmektedir (R2>0,95).
Özet (Çeviri)
The colored textile wastewater is one of the most serious environmental problems that face the existing of safe life on the worldwide. Its complexity, toxicity and existing of resistance materials makes its treatment so hard and minimize the numbers of avalaible treatment methods which can be used to treat it. The aim of this study was to examine the removal of color and organic material in real textile wastewaters with electrochemical oxidation by using of the platinum electrodes. The effectiveness of current density, the distance between electrodes, electrolyte concentration and the initial pH value on COD removing and decolorization had been investigated. The maximum value of current density, the distance between electrodes, the electrolyte concentration and pH value were 25 volt, 1 cm, 100 mg/L and 3, respectively. Depending on these value the maximum removal of COD and color were %90.54 and %99.9 respectively. It was found that the acidic medium is most suitable for degradation of organic material that is found in textile wastewater. The kinetic study had been done on the obtained result. Depending on the kinetic study it was understood that the degradation of organic matter and removal of color followed the first order reaction with good correlation efficiency (>0.95).