Mersin, Davultepe yuvalama kumsalındaki deniz kaplumbağaları [Chelonia mydas (Lınnaeus, 1758) ve Caretta caretta (Lınnaeus, 1758)] populasyonlarının biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Sea turtles population [Chelonia mydas (Linnaeus, 1758) ve Caretta caretta (Linnaeus, 1758)] which is nesting on Mersin Davultepe beach research of biological characteristic
  1. Tez No: 375980
  2. Yazar: MAHMUT ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ CİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Mersin ve Kargıpınarı arasında kalan 2.8 km'lik uzunluğa sahip Davultepe Kumsalının Chelonia mydas ve Caretta caretta popülasyonlarının biyolojik özellikleri araştırılmıştır. Davultepe kumsalı Türkiye'nin en yeni kumsallarından birisi olduğundan bu alandaki deniz kaplumbağalarının popülasyon özelliklerinin belirlenmesi çok önemlidir. Bu çalışmada yeni bir üreme alanı olan Davultepe kumsalında nesli tehlike altında bulunan deniz kaplumbağalarının üreme potansiyellerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 2012 ve 2013 üreme sezonlarını içine alan iki yıllık koruma ve izleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar gündüz ve gece çalışmaları olarak iki periyot halinde gerçekleştirilmiştir. Yuvalama davranışları ile ilgili çıkış gibi bazı bulgular gece çalışmaları (22:00 – 02:00) sırasında gerçekleştirilmiştir. 2.8 km'lik Davultepe kumsalında 2012 üreme sezonu içerisinde 4 Caretta caretta ve 174 Chelonia mydas yuvası tespit edilmiştir. 2013 üreme sezonu içerisinde 11 Caretta caretta ve 135 Chelonia mydas yuvası tespit edilmiştir. Özellikle kritik olarak nesli tehlikede olan Chelonia mydas için Davultepe kumsalının önemli bir üreme alanı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the population of Caretta caretta and Chelonia mydas which nest on Davultepe Beach of which lenght is 2.8 km. Davultepe Beach in Mersin is located between Center of Mersin and Kargıpınarı has been investigated. Davultepe Beach is the newest nesting area for Turkey which is very important for the detection of population biology for sea turtle in this area. In this study we aimed to reveal the reproductive potential of the Davultepe Beach for endangered sea turtle. It has been carried out monitoring and protection for 2012 and 2013 nesting seasons. Field study conducted in day and night. Some aspect of nesting behavior such as emergences during a particular hour range of night (22:00 to 02:00) was determined. 2012 nesting season in Davultepe Beach which is 2,8 km's long has been determined 4 Caretta caretta and 174 Chelonia mydas. 2013 nesting season in Davultepe Beach which is 2,8 km's long has been determined 11 Caretta caretta and 135 Chelonia mydas. Especially Davultepe nesting beach is very important for critically endangered Chelonia mydas.