Kentsel dönüşüm uygulamalarında tematik haritaların kullanılması: Burdur ili örneği
The use of the thematic maps in urban transformation applications: the case of Burdur city
  1. Tez No: 376000
  2. Yazar: SERÇİN BERİTAN FOTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Görselliğin bir amaç doğrultusunda sanat ve teknikle birleştiği mekana bağlı ürünlere tematik harita denmektedir. Tematik harita görsel açıdan diğer haritalara göre daha fazla ayrıntı ifade ettiğinden kullanıcısına bilgi edinme ve analiz sonucuna yorum getirme imkanını sunar. Tematik haritalar kent ve altyapı bilgi sistemi uygulamalarında, arazi kullanımı bilgi sistemi uygulamalarında, çevresel uygulamalarda, güvenlik amaçlı uygulamalarda kullanılarak doğru, güvenilir ve hızlı çözümler getirir. Hızlı bir kentleşme sürecine giren dünyamızda olduğu kadar ülkemizdeki çarpık kentleşmenin önlenmesi için fiziksel, ekonomik veya sosyal olarak sorunları bulunan alanlarda kentsel dönüşüm uygulamalarında da tematik harita kullanımının yaygınlaştırılarak doğru, güvenilir ve hızlı sonuca ulaşmak amaçlanmalıdır. Bu çalışma ile zeminin veya oturulan binanın riskli olmasından dolayı kentsel dönüşüm sürecine giren alan ve alanda yaşayanlar hakkında verilerin toplanması, istatistiki olarak analiz edilmesi, analiz edilen veriler işlenerek oluşturulan tematik haritaların yorumlanması, en uygun projenin seçilmesi aşamalarını içermektedir. Tematik harita kullanımının etkin hale getirilmesi ile kentin gelişimi daha hızlı sağlanarak çağdaş kentler seviyesine taşınacaktır.
Özet (Çeviri)
Visualisation according a purpose that is coupled art and technique with a location based products is called thematic maps. Because of thematic maps visually express more details than other maps ıt offers the opportunity of information and to comment on the analysis result. Thematic maps using for urban and infrastructure information system applications, applications of information systems in land use, environmental applications, applications for security purposes, brings the accurate, reliable and fast solutions. For the prevention of urban sprawl in areas with physical, economic or social problems in renewal applications should be aimed that accurate, reliable and quick to achieve results by promoting thematic maps. This work include the process of steps that the collection of data about the areas that due to risky in process of urban transformation or residential buildings , statistically analyzing, interpreting thematic maps that created by processing of analyzed data, the most appropriate project selection. By making effective use of thematic maps of development of cities will be moved level of modern cities by providing cities development with very fast.