Siber suçlar üzerine bir araştırma afyonkarahisar örneği
A study on siber crime: Afyonkarahisar sample
- Tez No: 376007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bilgi iletişim teknolojilerinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin her geçen gün artmasına paralel olarak bu sistemlere yönelik suç türleri de artmaktadır. Sanal bir ortamda paylaşılan bilgiler bilinçsiz veya yetersiz güvenlik adımları uygulamalarıyla kötü niyetli kullanıcıların eline geçebilmektedir. İnternet kullanıcıları bazı mağduriyetler yaşayarak bilmeden adli bir konunun tarafı olabilmektedir. Bu noktada siber suçun insanlar tarafından nasıl algılandığı son derece önemlidir. Bu çalışmada Afyonkarahisar ölçeğinde lise öğrencilerinden yükseköğretim öğrencilerine ve kamu çalışanlarına kadar siber suç algısının temel düzeyde ölçümü yapılmıştır. Afyonkarahisar örnekleminde kamu çalışanları ile öğrenim gören öğrencilere yönelik internet kullanım alışkanlıklarının tespiti, siber (bilişim) suça ilişkin görüşlerinin tesbiti ve suç farkındalıklarının ortaya konması amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları yorumlanarak katılımcıların internet kullanım araçları, amaçları, alışkanlıkları, siber suç bilgileri, tehdit algıları ve farkındalıkları, internet ortamında bireysel özgürlüklerin kullanımı ve korunması, güvenlik uygulamalarına yaklaşımları ve duyarlılıkları hakkında bir düzey ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Types of cyber crimes are also increased along with developing information communication technologies and the accessibility. The information shared in a cyber environment can be passed into the hands of malicious users with unconscious or inadequate security steps. Internet users living some grievances may be a judicial side of the issue without knowing. At this point, people's perception of cyber crime is extremely important. In this study, cyber crime has been evaluated at a basic level of perception on the scale of Afyonkarahisar from high school students to university students and public employees A survey study was conducted in a sample of Afyonkarahisar to public employee and students in order to determine internet usage habits, opinion on cybercrime awareness and cyber crime identification. Survey results are interpreted and made a level evaluation about participants' use of the internet tools, goals, habits, cyber crime information, threat perceptions and awareness, use and protection of individual freedoms in the internet environment and approach to security applications and sensitivities