Melissa officinalis metanol ekstrelerinin dna hasarı üzerine koruyucu ve tamir edici etkisinin araştırılması
Melissa officinalis methanol extracts protective effect on dna damage and repair the investigation of representations
- Tez No: 376008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ELİF KORCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Melissa officinalis yaprak metanol ekstresinin Gram pozitif G (+) ve Gram (-) bakterilere karşı karsı antimikrobiyal etkisi ve genomik DNA'nın [Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his3Δ1 leu2Δ0 met15Δ0 ura3Δ0)] oksidatif strese karşı koruyucu etkisi araştırılmıştır. bu çalışmada M. officinalis in antioksidan aktivitesi comet assay kullanılarak belirlenmiştir. Sonuçlar M.officinalis ekstresinin antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu aynı zamanda DNA üzerinde hidrojen peroksitin oluşturduğu zarara karşı koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.Antigenotoksisite aktivitesi ile etanol yaprak ekstiresinin dilüsyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
We have investigated the antibacterial effects of Melissa officinalis's Methanolic leaf extract on the Gram (+) and Gram (-) microorganisms and evaluated the protective effects of leaf extract on yeast genomic DNA [Saccharomyces cerevisiae BY4741 (MATa his3Δ1 leu2Δ0 met15Δ0 ura3Δ0)] upon oxidative shock. In this study antioxidant activity of the Melissa officinalis was determined using the comet assay. Results indicated that M.officinalis extract showed antimicrobial activity. We also observed that M. officinalis's ethanolic leaf extract protect the DNA against the damaging effect of hydrogen peroxide. Results suggested that there was statistically significant correlation between ethanolic leaf extract dilutions and antigenotoxic activity.