Üniversitelerde bilişim teknolojileri hizmet yönetimi için bilgi teknolojileri altyapı kütüphanesi (ITIL) kullanımı
Implementing information technology infrastructure library(ITIL) to manage it services in universities
  1. Tez No: 376011
  2. Yazar: ZÜBEYİR ERGENEKON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi olan ITIL, dünyada en yaygın olarak benimsenmiş ve kullanılan Bilgi Teknolojileri (IT) servis yönetimi yaklaşımıdır. ITIL kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Teknoloji, perakendecilik, eğitim, finans, üretim gibi birçok sektörde bilişim teknolojilerini etkin ve verimli bir biçimde yönetmek için ITIL kullanılmaktadır. ITIL'ın uygulanması organizasyonlar için kritik bir süreçtir. Bu çalışmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde ITIL'ın uygulanabilirliği ve bilgi teknolojileri hizmetini alan akademik personel ile idari personelin kullanıcı görüşlerini almak amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışması ile bilgi teknolojisi hizmetinin sunumundaki ihtiyaçlar belirlenerek organizasyonun ITIL sürecindeki konumu belirlenmiş ve ITIL'ın kuruma sağlayacağı faydalar gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda“ITIL konusunda neredeyiz, ITIL'a göre hizmetler nasıl sunulur?”sorularına cevap aranmıştır. Elde edilen anket verilerinden öncelikli olarak hangi ITIL süreçlerine ihtiyaç duyulduğu tesbit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ITIL uygulamak için kavramsal bir yol haritası da hazırlanmıştır. Bu çalışma ITIL'a nasıl başlanacağına dair bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ITIL is the most adopted IT Service management approach in the world. The number of the firms that adopting ITIL is rapidly rising. ITIL is adopting a lot of different organisations such as technology, retailers, education, finance and manufacturers to manage IT services effectively and efficiently. Adopting ITIL for organisations is a crucial work. Also implementing ITIL requires precision and rigorous work. In this paper, we conducted a survey to take academic and administrative staff's opinions about information technology services that they use and applicability of ITIL in Afyon Kocatepe University. We determined the needs for IT services presentation and how can ITIL provide these benefits. We try to answer these questions:“How is IT service presentation currently running, how do we deliver IT services and where are we according to ITIL.”According to survery results, we determined the processes of ITIL that we primarily need. And also we prepared a theretical framework. This framework can give information about how to start ITIL.