Production of solar cell and efficiency calculations
Güneş pili üretimi ve verimlilik hesapları
  1. Tez No: 376017
  2. Yazar: İBRAHİM SİNAN BÜYÜKTOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VARİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, boyayla hassaslaştırılmış güneş pilinin nasıl üretildiğini ve verimliliğinin hesaplanmasını inceledik. İlk olarak, DC manyetron duyarlı püskürtme tekniği ile 100 vatta ITO seramik (ln2O3:SnO2, 90:10 wt%) hedef kullanarak soda camının üstüne indiyum kalay oksit (ITO) ince filmin kaplaması oda sıcaklığında, argon atmosferinde gerçekleştirildi. Sonra hazırlanan ITO film farklı sıcaklık ve sürede tavlandı ve en iyi tavlama ortamının 400oC de 2 saat olarak gözlemlendi. İkinci olarak, titanyum dioksit film (TiO2) soda camın ITO yüzeyi üzerine screen printing metodu kullanılarak kaplandı. Sonra, Titanyum dioksit film (TiO2) 350oC de 30 dakika tavlandı. Son olarak, soda camının ITO yüzeyi üzerine platin (Pt) tabaka kaplaması DC püskürtme tekniği ile 100 vatta %90 Pt içeren hedef kullanılarak oda sıcaklığında 4 dakika boyunca argon atmosferinde yapıldı. Ondan sonra, working elektron ve counter elektron birbirlerine sıkıştırıldı. Bu sandviç sistem, iodide/tri-iodide adı verilen sıvı elektrolit ile dolduruldu. Ek olarak, hazırlanan DSSC pilinin akım-voltaj ölçümü 1kW/m2 ışık altında ve 1cm2 aktif alanda gerçekleştirildi. Sonucu olarak, boya duyarlı güneş hücresinin verimliliği hesaplanması 2.2% elde edildi. Yapılan deneylerin sonucu olarak, boyayla hassaslaştırılmış güneş pili enerji kaynağı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated how to produce dye-sensitized solar cell and calculation of efficiency. Firstly, Deposition of indium Tin Oxide (ITO) thin film on soda lime glass was carried out by DC magnetron reactive sputtering technique at 100 watt an ITO ceramic target (ln2O3:SnO2, 90:10 wt%) in argon atmosphere at room temparature. Then, the ITO film prepared was annealed at different temparature and the best annealing ambient was observed to be 400 oC for 2 h. Secondly, Titanium dioxide film (TiO2) was deposited on the ITO surface of glass soda lime by screen printig method. Then, Titanium dioxide film (TiO2) was annealed at 350 oC 30 minute. Finally, Coating of the platinum (Pt) layer on ITO surface of soda lime glass was performed by DC magnetron reactive sputtering tecnique at 100 watt using a target composed of 90 wt Pt % in argon atmosphere at room temperature for 4 minute. After that, the working electrode and counter electrode were sandwiched to each other. This sandwich system was filled by electroliyte (iodide/tri-iodide) In Addition, current-voltage measurement of the DSSC prepared was conducted under an illumination of 1 kW/m2 and active area of 1cm2. The result, Efficiency calculation of dye sensitized solar cell was obtained 2.2%. The result of the experiment, Dye sensitized solar cell can be used as an energy source.