Structural and electrical characterizations of BiFeO3 thin films and usage in radiation sensors
BiFeO3 ince filmlerin yapısal ve elektriksel özellikleri ve radyasyon sensörü olarak kullanımı
  1. Tez No: 376023
  2. Yazar: ŞENOL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma kapsamında BiFeO3 ince filmlerinin yapısal ve elektriksel özellikleri incelendi ve üretilen yapıların MOS tabanlı sistemlerde radyasyon sensörü olarak kullanılabilirliği araştırıldı. BiFeO3 ince filmler magnetron saçtırma yöntemiyle (100) p- tipi Si alt taşlar üzerine 300 nm kalınlıklarında büyütüldü. Büyütülen filmler iki gruba ayrıldı. İlk gruptaki filmler 550 0C derecede 30 dakika süre ile hava ortamında tavlanırken, diğer örnekler üretildikleri şekliyle muhafaza edildi. Filmlerin yapısal karakterizasyonu XRD ve SEM ölçümleri kullanılarak tavlama işlemi öncesi ve sonrasında yapıldı. Tavlama yapılmış ve sadece büyütülmüş BiFeO3 ince filmler buharlaştırma yöntemiyle ön ve arka kontaklar Alüminyum ile kaplanarak MOS kapasitörlerine dönüştürüldü. Üretilen kapasitörlerin yüksek frekans C-V ölçümleri incelendi. Farklı frekanslarda C-V histerezis ve G/ω-F ölçümleri optimum performansa sahip ve tavlama işlemi yapılmış örnekler için çalışıldı. Tavlanmış örneklerin gamma radyasyonuna duyarlılıklarının çalışılması için kapasitörler 16 Gy'e kadar GAMMACELL 220 Co-60 radyoaktif gamma kaynağı ile 0.0030 Gy/s doz hızında ışınlandı. Her bir ışınlama adımında örneklerin C-V ölçümleri alındı ve cihazların radyasyona duyarlılıkları düzbant (flatbad) ve ortabant (midgap) voltaj kaymaları kullanılarak incelendi. Elde edilen sonuçlar BiFeO3 yapısının radyasyon sensörü gibi sistemlerde dielektrik malzeme olarak kullanıma uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and electrical characterization of BiFeO3 thin films and possible usage of BiFeO3 in MOS based radiation sensors were investigated. BiFeO3 thin films were deposited on (100) p-type silicon wafers with a thickness about 300 nm by magnetron sputtering. The deposited thin films were divided into two groups. First group samples were annealed at 550°C for 30 minutes under atmospheric environment. The second group samples were kept as-deposited. Structural characterizations were studied by using XRD and SEM measurements before and after annealing of samples. The BiFeO3 MOS capacitors were fabricated in both annealed and as-deposited samples by using evaporation technique. High frequency C-V measurements were performed for both type samples, but frequency dependent C-V hysteresis and G/ω-F measurements were carried out for annealed samples exhibited the desired characteristic. To examine their gamma irradiation response of the annealed ones, the devices were irradiated up to 16 Gray by using the GAMMACELL 220 Co-60 radioactive source at a dose rate of 0.0030 Gy/s. C–V measurements were recorded prior to and after irradiation and the effects of radiation were determined from the mid-gap and flat-band voltage shifts. The results show that BiFeO3 can be used as dielectric layer for future dielectric applications such as radiation sensors.