Applications of elliptical fourier analysis of oaks' leaves in Turkey
Türkiye'deki meşe yapraklarının eliptik fourier analiz uygulamaları
  1. Tez No: 376024
  2. Yazar: ENGİN KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN BABAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda, taksonomik, sistematik ve evrimsel araştırmalarda morfometrik yöntemlerin artarak kullanıldığı bilinmektedir. Yaprak şekillerinin incelenmesinde bu yöntemlerden biri olan EFA (Elliptical Fourier Analysis) yaygın olarak kullanılmaktadır. Meşeler ağırlıklı olarak yaprak morfolojilerine dayalı olarak sınıflandırılır. Bu çalışmada, Türkiye'nin çevresinde bulunan 188 populasyondan toplanan 18 Quercus türüne ait yaprakların EFA uygulamaları, yaprak şekilleri analiz edilerek çalışıldı. Yaprak şekillerindeki farklılıkları değerlendirmek ve yaprak şekillerini tür ve seksiyon düzeyinde karşılaştırmak için Temel Bileşen Analizi (PCA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is known that increasing use of morphometric methods in taxonomy, systematic, and evolutionary studies. Elliptical fouries analysis (EFA) which is one of these methods has been widely used in the investigation of leaf shapes. Oaks are classified heavily based on the leaf morphology. In this work we have studied the EFA applications of 18 Quercus species by analysing leaf shapes collected from 188 populations around Turkey. Principal Component Analysis (PCA) were performed to assess differentiation in leaf shapes and to compare the leaf shapes in the species and section level.