InGaAs gunn diyodu tabanlı ışık yayan aygıt yapılarının yapısal ve elektriksel karakterizasyonu
Structural and electrical characterization of InGaAs gunn diode based light emitting device structures
  1. Tez No: 851140
  2. Yazar: MERYEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Metal Organik Buhar Fazı Epitaksi (MOVPE) tekniği kullanılarak InP alttaş üzerine büyütülen InGaAs Gunn diyodu tabanlı ışık yayan aygıt yapılarının yapısal ve elektriksel karakterizasyonu yapılmıştır. Aynı zamanda bu aygıt yapılarına mikrofabrikasyon teknikleri ile oluşturulmuş transfer uzunluk tekniği (transmission line method) ile detaylı elektriksel karakterizasyon yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda Gunn diyodu tabanlı ışık yayan aygıtlar için çeşitli kalınlıklarda, katkılama seviyelerinde, In oranında ve AsH3 gazı ön akış süresinde büyütülen InGaAs tabakalarının yapısal ve elektriksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan optimizasyon çalışmalarından sonra nihai aygıt hedefi olarak dalga kılavuzlu ve dalga kılavuzsuz olmak üzere InGaAs Gunn diyot yapıları büyütülmüş ve karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, structural and electrical characterizations of InGaAs Gunn diode-based light-emitting device structures grown on InP substrates using Metal Organic Vapor Phase Epitaxy (MOVPE) technique have been conducted. Additionally, these device structures have undergone detailed electrical characterization through microfabrication techniques with the transmission line method. In the conducted studies, structural and electrical analyses of InGaAs layers grown with various thicknesses, doping levels, indium ratios, and AsH3 gas pre-flow durations for Gunn diode-based light-emitting devices have been performed. Following the optimization studies, InGaAs Gunn diode structures, with waveguide and without waveguide, have been grown and characterized as the ultimate device goal.