Exponential type operators and their approximation properties
Üstel tipli operatörler ve onların yakınsaklık özellikleri
  1. Tez No: 376025
  2. Yazar: KÜBRA ALTINAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, Yaklaşım Teorisindeki üstel tipli operatörlerin yaklaşım özellikleri üzerine yapılan bir çalışmadır. Analizin temel problemlerinden biri f gibi bazı kötü özelliklere sahip bir fonksiyona, daha iyi özellikleri olan başka bir fonksiyonla yaklaşmaktır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölüm kavramlar, tanımlar ve ayrıca ileriki çalışmalar ve hesaplamalar için gerekli olan bazı teoremler içermektedir. Üçüncü bölümde üstel tipli operatörlerle ilgili bazı bilgiler ve onların diferansiyel denklemlerle olan ilişkileri verildi. Son bölümde ise bazı üstel tipli operatörlerin düzgün yakınsaklık özellikleri çalışıldı ve yakınsaklık oranları süreklilik modülü ve Lipschitz Sınıfından fonksiyonlar yardımıyla incelendi. Ayrıca bu operatörler için Korovkin tipli teoremler ve Voronovskaya tipli teoremler çalışıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey on some approximation properties of exponential type operators in the Approximation Theory. One of the fundamental problems of analysis is to approximate a given function f in some sense or other by functions having certain properties, and generally, by functions which have 'better' properties than f. It is to be expected that the better behaved functions are to be constructed from the given f by some smoothing operation on f itself. This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts, definitions and also some important theorems, which we need further studies and calculations. In the third chapter, we give some informations about the exponential type operators and their connection with the differential equations. In the last chapter, we study the uniform convergence and rate of convergence of some exponential type operators by modulus of continuity and Lipschitz Class functions. Also, we study Korovkin type theorems and Voronovskaya type theorems for these operators.