Comparative analysis of ostracoda (Crustacea) diversity and determination of their ecological characteristics in Düzce and Karabük (Turkey) regions
Düzce ve Karabük (Türkiye) bölgesindeki ostrakoda (Crustacea) çeşitliliğinin karşılaştırmalı analizi ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 376027
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Karabük bölgesinde 36 takson toplanmıştır bunların 22 tanesi canlı form, 14'ü ise güncel kabuk formundadır. Toplam 81 istasyondan 4155 birey toplanmıştır, Karabük bölgesi 4,145 km2 yüz ölçümüne sahiptir. Arazi çalışması 26-28 Temmuz 2012 tarihleri aralığında yapılmıştır. Türlerin hepsi Karabük bölgesi için yeni kayıttır. Çok Yönlü Bağlantılı Uyum Analizi (CCA) ndeilk iki eksende türler ve çevresel değişkenler arasındaki ilişkiyi %73.4, toplam varyans ise (6.245) olarak açıklamıştır. Tüm türler arasında Heterocypris incongruens, H. salina, Ilyocypris bradyi and Psychrodromus olivaceus, en sık görülen türlerdir. H. incongruens14 tür arasında en yüksek optimum ve tolerans seviyesine sahip olan türdür. Diğerleri ise sadece belli çevresel değişkenliklere karşı optimum ve tolerans seviyeleri değişmektedir. Yalaktan diğer değişik sucul ortamlarına gore daha çok örnekleme yapılmıştır. Yalak sayısı 50 kadardır ve bunu dere, küçük su yolu, kaynak, su birikintisi, göl ve mağara suyu takip etmektedir. Düzce'de 21-24 Eylül 2012 tarihleri arasında 81 istasyondan 2738 birey, 19 ü canlı 11 kabuk formu olmak üzere toplamda 30 takson kaydedilmiştir. Düzce ili 2573 km² yüz ölçümüne sahiptir. Daha once yapılmış olan çalışmalarda 7 takson ve 3 tür kaydedilmiştir. Bunlar Candona sp., Ilyocypris sp., Pseudocandona sp., Candona neglecta, Psychrodromus sp., Ilyocypris bradyi, I.inermis.Diğer 16 tür ise Düzce için yeni kayıttır. Çok Yönlü Bağlantılı Uyum Analizi (CCA) ndeilk iki eksende türler ve çevresel değişkenler arasındaki ilişkiyi %74.0, toplam varyans ise 5.488 olarak açıklamıştır.Türler arasında Psychrodromus olivaceus, Heterocypris salina, Ilyocypris bradyi, Candona neglectaolmak üzere en sık görülen türlerdir. Örneklemelerin yükseklikleri 7-1295 m arasındadır. Ancak, bizim görüşümüz yüksekliğin türlerin dağılımı üzerindeki etkisi ikinci planda yer almaktadır. İki bölge için 2 hipotez bulunmaktadır.Bunlar; (i) türler aynı yükseklik aralıklarında dağılımları eşittir (ii) Karabük ve Düzce deki ortalama tür sayısı arasında farklılık yoktur.Sonuçlar iki bölge arasındaki çeşitlilik olarak birbirinden farklı olduklarını ortaya koymaktadır.Bu çalışma ilerdeki yapılacak çalışmalar için bir ön taslak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
During this study, 36 ostracod taxa (22 living and 14 sub-recent) were randomly collected with 4155 individuals from 81 sites in Karabük region (4,145 km2) in26 – 28 July 2012. All taxa are new reports for the region. First two axes of Canonical Correspondence Analysis (CCA) displayed 73.4% of the total inertia (6.245) of the relationship between species and environmental variables. Among the species, Heterocypris incongruens, H. salina, Ilyocypris bradyi and Psychrodromus olivaceus were found as the most frequently occurring species. When H. incongruens showed relatively higher optimum and tolerance values more than the mean values of 14 species analyzed, others showed species-specific tolerance and optimum levels. Majority of the species were mostly found from 50 troughs followed by stream, ditch, springs, ponds, lake and cave water. Results suggest that although troughs are artificial, they can provide suitable habitats for ostracods. However, converting natural water sources to troughs will eventually lower the species quality and diversity. In contrast, total of 30 ostracod taxa (19 living and 11 sub-recent) with 2738 individuals were randomly collected from 81 sites in Düzce region (2573 km²) in21-24 September, 2012. out of the individuals collected 16 species are new reports for Düzce region. First two axes of Canonical Correspondence Analysis (CCA) displayed 74% of the total inertia (5.488) for the relationship between species and environmental variables. Among the species H.salina, I.bradyi, C.neglecta, P.olivaceus were found as the most frequently occurring species when the last three species were also common in Karabük. During comparative analyses, two critical hypotheses were tested which includes: (i) numbers of species are equally distributed at the same altitudinal ranges in Düzce and Karabük that altitude alone does not effect species distribution, and (ii) no difference found in the means numbers of species between the two regions. Results showed that there was no significant difference(means numbers of species between two region) in the diversity and change in the numbers of species within the corresponding altitudinal ranges.