Atımlı elektrik alanı prosesinin nar suyunun kalite kriterleri üzerine etkisi
Effect of pulsed electric field processing on quality criteria of pomegranate juice
  1. Tez No: 376028
  2. Yazar: ARZUM BAHAR KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN AKDEMİR EVRENDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışma kapsamında taze sıkılmış nar suyunun farklı proses parametreleri kullanarak atımlı eletrik akımı (AEA) ile prosesi ve fiziksel ve biyokimyasal özelliklerindeki değişimin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla nar suyunda pH, ºBriks, TA, iletkenlik, renk (L, a, b), hue, kroma, toplam renk değişimi (TRD), toplam antioksidant kapasite, toplam fenolik madde miktarı, toplam antosiyanin miktarı, antosiyanin bileşenleri (delfinidin-3,5-diglukozit, siyanidin-3,5-diglukozit, delfinidin-3-glukozit, pelargonidin-3,5-diglukozit, siyanidin-3-glukozit, pelargonidin-3-glukozit), fenolik madde bileşenleri (klorojenik asit, p-kumarik asit, ferrulik asit, rutin, kuersetin, sihapik asit, kafeik asit ve gallik asit) ve organik asit (tartarik asit, kuinik asit, okzalik asit, malik asit, sitrik asit, suksinik asit, fumarik asit ve askorbik asit) miktarındaki değişim incelenmiştir. Farklı proses parametreleri kullanılanarak proses edilen nar sularında ölçülen özelliklerden TRD dışında diğer özelliklerde önemli miktarda değişim olmamıştır (p>0.05). Bu nedenle nar sularının önemli kalite özelliklerini değiştirmeden AEA teknolojisinin başarılı bir şekilde uygulanabileceği kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Processing of pomegranate juice by (PEF) pulsed electric fields applicationwith different process parameters and determination of changes on the physical and biochemical properties were aimed in this study. Changes on pH, ºBrix, TA, conductivity, color (L, a, b), hue, chroma, total color difference (TCD), total antoxidant capacity, total phenolic content, total anthocyanin content, anthocyanin components (delfinidin-3,5-diglucoside, siyanidin-3,5-diglucoside, delfinidin-3-glucoside, pelargonidin-3,5-diglucoside, siyanidin-3-glucoside and pelargonidin-3-glukocoside), phenolic components (chlorogenic acid, p-cumaric acid, ferrulic acid, rutin, quercetin, shapic asit, caffeic acid and gallic acid) and organic acids (tartaric acid, quinic acid, oxalic acid, malic acid, citric acid, succinic acid, fumaric acid and ascorbic acid) were measured. Except for TCD applied PEF processing parameters did not cause any significant difference on the measured properties of pomegranate juice (p>0.05). Therefore, it is concluded that PEF technology can succesfully be used to pasteurize pomegranate juice without significantly affecting its important quality properties