Scrum adoption in Kuveyt Turk it
Kuveyt Türk bt'de scrum adaptasyonu
  1. Tez No: 376050
  2. Yazar: GÜLNAME KIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZAY ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bugünün dünyasında esneklik ve hız çok önemlidir.“Waterfall Yazılım Modelleri”bu durumu tatmin edemezler. Çevik yöntemlerin esneklik ve hızı karşıladıkları için popülerliği zaman içerisinde artmıştır. Scrum, çevik yöntemlerden biridir ve Microsoft, Yahoo, Intel ve BBC gibi birçok şirket scrum yöntemini kullanmaya başlamışlardır. Scrum metodolojisi aşağıdaki maddelerin garanti altına aldığını söyler: • Çıktıların kalitesinin artırılması • Esneklik • Daha iyi planlama yapısı • Sorunların erken teşhisi • Takım motivasyonu Bugünün yenilenen dünyasında Kuveyt Türk daha etkin ve esnek ürünler çıkarmak istiyor. Kuveyt Türk ana hedefinin en iyi ilk 10 banka arasına girmek olması doğrudan çıktıların kalitesinin artmasıyla ancak mümkündür. Kuveyt Türk'ün scrum metodolojisini kullanması, hedeflerine ulaşmasını hızlandırabilir. Bu tez“Scrum metodolojisi Kuveyt Türk için uygun mudur ve nasıl etkili bir şekilde kullanılır?”sorularına cevap arar. Bu araştırma içerisinde kaynak taraması, anket çıktı analizi, röportaj, 1 örnek çalışma ve proje plan kıyaslaması vardır. Kaynak taraması scrum terminolojisi, vaka çalışmaları ve Kuveyt Türk BT hakkında bilgi içerir. Vaka çalışmaları incelendiğinde scrum metodolojisinin benimsenmesinin zamana ve kurumsal davranış değişikliğine ihtiyacı vardır. Kabul süreci için önemli alanlar şunlardır: • Takım benimsenmesi • Yönetim desteği • İş birimi desteği Anket ve görüşme bu 3 konu hakkındaki algıyı ölçmek için yapılmıştır. Takımların uyum sürecini gözlemlemek için“burn-down”grafikleri incelenmiş, düzelme tespit edilmiştir. Hız ve Odak faktör temel performans endeksleri olarak kullanılmıştır. Nasıl takım performansı artırılır ve diğer sonuçlar bölüm 5 ve sonuç kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world flexibility and speed are very important. Waterfall models can't satisfy this. Since that agile methodologies become popular. Scrum is one of the agile methodologies and it is adopted by many companies like Microsoft, Yahoo, Intel, BBC etc. Scrum methodology guarantees these: • Increasing in the quality of deliverables • Flexible structure. • Better planning estimations. • Proactive approach for coming problems. • Team motivation Kuveyt Turk as a bank competitor wants being more effective and more flexible for product creation process. Quality is also important for a bank which aims being in 10 top banks of Turkey in the coming years. Using scrum methodology can accelerate the achievement of its goals. This paper searches“Is scrum methodology suitable for Kuveyt Turk or is not? How it will be effective?”In this context this research includes literature review, output analysis of a questionnaire, an interview, a study about burn-down charts and performance analysis made using focus factor which is accepted as a key performance index of scrum. Literature Review includes scrum terminology, case studies and information about Kuveyt Turk IT. Case studies which were examined show that scrum methodology needs behavior change in the work so that it needs also time. Adoption is a process that evolves in time. These are the key areas for scrum adoption: - Team adoption - Management support - Business support Questionnaire and interview was made accordance with these 3 subjects. To see the team adoptions, burn-down charts of 2 teams are dealt and improvement is observed through the 5 sprints. Velocity and Focus factor was used as key performance indexes. How team's performance increases and the other results were discussed in part 5 and conclusion chapter.