AVG uygulamalarının farklı dönemlerde hasat edilen erik meyvesinin fiziksel, mekanik ve kimyasal özelliklerine etkisi
The effect of AVG treatments on the physical, mechanical and chemical properties harvested plum fruit at the different period
  1. Tez No: 376052
  2. Yazar: MEHMET YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, AVG uygulamalarının farklı dönemlerde hasat edilen Santa Rosa erik meyvesinin fiziksel, mekanik ve kimyasal özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Üç farklı hasat dönemi, 25 Temmuz, 1 Ağustos, 7-Ağustos olmak üzere aminoetoksivinilglisin (AVG) bitki büyüme düzenleyicisinin, 0, 100, 200 mg L-1 dozları kullanılmıştır. Erik meyvesinin fiziksel ve mekanik özellikleri olarak; geometrik ortalama çap, küresellik, yüzey alanı, meyve hacim ağırlığı, tek meyve hacim ağırlığı, meyve kopma direnci, meyve sertliği ve sürtünme katsayısı, renk özellikleri (L*,a*,b*) özellikleri, pH, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM) ve titre edilebilirlik asitlik değerleri incelenmiştir. Geometrik ortalama çap, yüzey alanı, meyve hacim değerleri, AVG dozlarıyla artarken, tek meyve hacim ağırlığı değeri AVG dozlarının 0'dan 200 mg L-1' e artmasıyla azalmıştır. L* ve b* renk ölçüm değerleri üç hasat dönemi için kabuk altı (meyve eti) renk değerleri olarak sırasıyla 43,75'den 24,14'e; 20,24'den 13,21'e azalırken, a* değeri ise, -9,03'den -2,63 değerine artmıştır. Erik meyvelerinin meyve kopma direnci AVG dozlarının artışıyla, 19,09 N'dan 20,20N değerine artış göstermiştir. Statik sürtünme katsayısı değeri tüm sürtünme yüzeyleri (laminant, galvaniz sac, sunta, kontrplak ve lastik) için AVG dozları ve hasat dönemleri boyunca artış göstermiştir. SÇKM değeri, kontrol uygulamasında AVG-1 ve AVG-2 uygulamalarından daha yüksek çıkarken, pH ve toplam asitlik değerleri ise AVG-2 uygulamasında, AVG-0 (kontrol) ve AVG-1 değerinden daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of AVG treatments on some physical, mechanical and chemical properties of plum fruits (cv. Santa Rosa), harvested in different times were determined. AVG treatments were as 0 mg L-1, 100 mg L-1, 200 mg L-1 and three different harvest times including 25 July, 1 August and 7 August were used. The physical, mechanical and chemical properties of plum fruits were determined in terms of geometric mean diameter, sphericity, fruit mass, surface area, volume, bulk density, fruit density, fruit removal force, fruit hardness, static coefficient of friction, colour characteristics (L*,a*,b*), pH, soluble solid content, and titratable acidity. The geometric mean diameter, surface area, volume of fruit values increased with AVG doses, whereas, fruit density decreased as AVG doses increased from 0 to 200 mg L-1, respectively. L* and b* value decreased from 43.75 to 24.14 and 20.24 to 13.21, whereas, a* value increased from -9.03 to –2.63 for through the three harvesting times categories for flesh plum, respectively. The fruit-removal-force of plum fruit linearly increased from 19.09 N to 20.20 N in magnitude with an increase in AVG doses. The static coefficients of friction for all friction surfaces (laminate, galvanized stell, chipboard, plywood and rubber) linearly increased with an increase in AVG doses and through the three harvesting times categories. Total soluble solid content was higher in control as compared to AVG-1 and AVG-2 treatments, wheras, pH and total acidity were lower in AVG-2 as compared to AVG-0 and AVG-1 treatments.