Mikrodenetleyici temelli plc'ler için programlama yazılımının gerçekleştirilmesi
Realization of a programming software for microcontroller-based plcs
  1. Tez No: 376054
  2. Yazar: SERHAT KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
PLC'ler endüstriyel otomasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılan kontrol cihazlarıdır. Çeşitli üreticilerin farklı modellerde birçok PLC'si mevcuttur. Son zamanlarda, ticari PLC'lere alternatif mikrodenetleyici temelli ucuz PLC'ler tasarlanmıştır. Bu PLC'ler diğerleri gibi komut tabanlı olarak programlanabilmektedir. Bu tezde, PIC mikrodenetleyicisi temelli PLC'ler için çizilen merdiven diyagramı programını PIC koduna dönüştüren programlama arayüzü geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen arayüz web sayfası sitilinde olduğundan çeşitli platformlarda çalışabilir. Arayüz çeşitli PLC kod örnekleri kullanılarak test edilmiştir. Tasarlanan arayüzün gerçek sistemlere uygulanabilirliğinin gösterilmesi için deneysel bir dağıtım istasyonu dikkate alınmıştır. Arayüz kullanılarak dağıtım istasyonu için elde edilen kod sistemi başarılı biçimde kontrol etmektedir. Testler sonucunda arayüzün sorunsuz çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
PLCs are widely used control devices in industrial automation systems. There are different types of PLCs produced by a lot of manufacturer. Recently, microcontroller based inexpensive PLCs are designed as alternative to commercial PLCs. These PLCs are programmed by using instruction list as other PLCs. In this thesis, an interface is developed to convert Ladder diagram to PIC assembly codes for PIC based PLCs. The interface is realized as a webpage so it can be run on different platforms. The interface is tested by using different PLC code samples. An experimental distribution station is considered to demonstrate applicability of designed interface for real systems. The code obtained by using the interface successfully controls the distribution station. According to test results, it is seen that the interface works without any problems.