[Ag(CN)2]- ve [Au(CN)2]- içeren yeni koordinasyon polimerlerinin antikanser aktivitelerinin ve etki mekanizmalarının belirlenmesi
Determination of anticancer activities and mechanism of action of coordination polymers containing [Ag(CN)2]- and [Au(CN)2]-
  1. Tez No: 376078
  2. Yazar: ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TEKİN, PROF. DR. AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koordinasyon kompleksleri önemli biyolojik aktivitelere sahip yeni terapötik bileşikler olarak dikkat çekmektedirler. Bunlardan bazıları DNA'yı alkilleyerek replikasyonun durmasına neden olmaktadırlar. Koordinasyon bileşikleri arasında yer alan siyanido köprülü polimerler metal-metal veya metal-ligand-metal şeklinde dizilim gösteren bir, iki ya da üç boyutlu makro moleküllerdir. Bu çalışmada [M(bishydeten)n M(CN)2], [M(N-bishydeten)n M(CN)2] ve [M(edbea)n M(CN)2] (M= NiII, CdII, CuII; M= AgI ve AuI; bishydeten = N,N'–bis(2-hidroksietil)-etilendiamin; N-bishydeten = N,N–bis(2-hidroksietil)etilendiamin) ve edbea = 2,2'-(etilendioksi)bis(etilamin); n=1 veya 2) genel formüllerine sahip 12 yeni siyanido köprülü koordinasyon polimerinin çeşitli kanser hücre hatları üzerindeki antiproliferatif ve sitotoksik aktiviteleri Sülforodamin B (SRB), BrdU Hücre ELİZA, ve Laktat Dehidrojenaz (LDH) Sitotoksisite yöntemleri ile in vitro olarak belirlenmiştir. Yeni polimerlerin etki mekanizmaları, DNA bantlaşma ve TUNEL yöntemleriyle araştırılmıştır. Ayrıca, bu polimerlerin Topoizomeraz I enzim aktiviteleri, hücre migrasyonu, ve morfolojisine olan etkileride in vitro yöntemlerle test edilmiştir. Sonuçlar, genel olarak yeni polimerlerin yüksek antiproliferatif ve düşük sitotoksik aktiviteye sahip olduklarını, apoptozu uyardıklarını, Topoizomeraz I enzim aktivitesi ve hücre migrasyonunu baskıladıklarını göstermiştir. Bu nedenle yeni polimerlerin bazılarının antikanser ilaç potansiyeline sahip değerli moleküller oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Coordination complexes have been considered as novel therapeutics because of their important biological activities. Some of these complexes stop cell replication by binding and alkylating DNA. As a type of coordination compounds, Cyano-bridged polymers display metal-to-metal or metal-ligand-metal shaped arrangement and one, two or three-dimensional structure. In this study, the anticancer and cytotoxic activities of 12 newly synthesized cyanido complexes with general formula of [M(bishydeten)n M(CN)2], [M(N-bishydeten)n M(CN)2]and [M(edbea)n M(CN)2] (M= NiII, CdII, CuII; M = AgI and AuI; bishydeten = N,N'-bis(2-hydroxyethyl)-etilendiamine, N-bishydeten = N,N-bis(2-hydroxyethyl) ethylenediamine) and edbea = 2,2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine), n = 1 or 2) were investigated on various cancer cell lines in vitro by using Sulphorhodamine B (SRB), BrdU Cell ELISA, and Lactate Dehydrogenase (LDH) Cytotoxicity assays. The mechanism of actions of the novel coordination polimers were determined by using DNA laddering and TUNEL assays. The effects of the novel polymers on Topoisomerase I activity, cell migration and cell morphology were also tested. Results showed that the novel polymers were highly antiproliferative, low cytotoxic, and apoptotic. Furthermore, they suppressed Topoisomerase I activity and cell migration. Therefore, we suggest that these cyanido complexes tested in this study, are novel anticancer drug candidates.