Bir sasakian manifoldunun slant altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of slant submanifolds of a sasakian manifold
- Tez No: 376079
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde K-Kontak ve Sasakian manifoldlarının slant altmanifoldlarını çalışmıştır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırılan konunun güncelliği ve tez konumuzla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde çalışmamız için gerekli olan bazı temel tanım ve teoremlere verdik. Üçüncü bölümde Kontak metrik manifoldları ve Sasakian manifoldların üzerindeki tensörün altmanifold üzerine indirgenen tensörü ve özelliklerini araştırdık. Dördüncü ve son bölümde ise Sasakian manifoldların slant ve semi-slant altmanifoldlarının örneklerini verdik. Daha sonra Sasakian manifoldunun slant altmanifoldlarının karakterizasyonu üzerine bazı teoremler verip, sonuçlarını yorumladık. Ayrıca hemen hemen kontak metrik manifold-\- ların 3-boyutlu slant altmanifoldların özelliklerini örneklerle açıklamaya çalışıldı. Son olarak Sasakian uzay formların semi-slant altmanifoldları çalışıldı. Geometriye katkı yapacağı düşünülen bazı sonuçlar verildi.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, K-Kontak and Slant submanifolds of Sasakian manifolds were studied. This thesis is comprised of 4 sections. In the first section, we gave information about the fact that the topic studied is a trend topic and the studies related to the thesis topic. In the second section, we gave place to the important terms and theorems for our study. In the third section, We investigated the tensor reduced over submanifold that is on the Contact Metric and Sasakian Manifolds and its features. In the fourth and the last section, we gave examples of Slant and semi-slant submanifolds of Sasakian manifolds. Then, we gave place to the theorems related to the characterization of Slant submanifolds of Sasakian manifolds and interpreted their findings. Besides, we tried to explain the features of 3-dimensional slant submanifolds of almost contact metric manifolds with the help of their examples. Finally semi-slant submanifolds of Sasakian space forms were studied. Some results that are expected to contribute to geometry were given.