Yeni 7-aril-5,6,6a,7-tetrahidrobenzo[b]nafto[1,2-e][1,4]tiyazepinlerin sentezi ve karakterizasyonu biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis characterisations and investigations of biological activities of novel 7-aryl-5,6,6a,7-tetrahydrobenzo[b]naphtho[1,2e][1,4]thiazepines
- Tez No: 376084
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, 16 adet 2-benziliden-3,4-dihidronaftalen-1(2H)-on (3a-ö) türevi 1,2,3,4-tetrahidro-1-naftalon'ün (1) oda koşullarında aromatik aldehitler (3a-ö) ile bazik ortamda muamele edilmesiyle (Claisen-Schmidt kondenzasyonu) % 45-99 arasında değişen verimlerde sentezlendi. Çalışmanın ikinci aşamasında ise elde edilen α,β-doymamış karbonil bileşiklerine 2-aminotiyofenol, etanol içerisinde ve asetik asit katalizörlüğünde reflüs edilerek katıldı. Sonuç olarak, 16 adet yeni tiyazepin türevi (5a-ö) sentezlendi. Sentezlenen tiyazepinler değişik çözücüler kullanılarak (2:1 Eter/Etanol; CH2Cl2/Hekzan) kristallendirildi. Elde edilen tüm bileşiklerin karakterizasyonu 1H-13C-NMR spektroskopisi ve FT-IR spektroskopisi yardımıyla yapıldı. Biyolojik aktivite testleri ise disk-difüzyon yöntemine göre yapıldı. Elde edilen sonuçlarda, sentezlenen bileşiklerin büyük bir çoğunluğunun baktirilere karşı aktif olduğu görüldü. Özellikle C. albicans ATCC 123 bakterisine karşı 5d, 5g, 5m bileşikleri iyi aktiviteye sahip, P. aeruginosa ATCC 9027 bakterisine karşı 5e, 5j bileşiklerinin iyi aktiviteye sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, 16 units 2-benzylidene-3,4-dihydronaphthalene-1(2H)-one (3a-ö) derivatives were synthesized from treatment of 1,2,3,4-tetrahydro-1-naphthalone with aromatic aldehydes (2a-ö) (Claisen-Schmidt condensation) in basic medium with yields ranging from %45-99 at room conditions. In second stage of the study, 2-aminothiophenol was added to obtained α,β-unsaturated carbonyls in ethanol and acetic acid catalyst at reflux condition. Consequently, 16 novel thiazepin derivatives (5a-ö) were synthesized. Synthesized thiazepines were crystallized using different solvent systems (2:1 Ether/Ethanol; CH2Cl2/Hexane). Characterization of all the obtained compounds was performed with the aid of 1H-13C spectroscopy and FT-IR spectroscopy. Biological activity tests were performed acccording to the disk-diffusion method. In result obtained, the majority of the compounds synthesized werevfound to be active against bacteria. Especially, compounds 5d, 5g, 5m were determined to have good activity against C. albicans ATCC 123 bacteria, compounds 5e, 5j were determined to have good activity againts P. aeruginosa ATCC 9027 bacteria.