Etlik piliçlerde ponzanın altlık olarak kullanılması,büyüme, refah ve karkas özelliklerine etkisi
The usage of pumice stone as a litter material and its effect on broiler performance, welfare and carcass characteristics
  1. Tez No: 376091
  2. Yazar: MUSTAFA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada kaba rende kaba rende talaşı, asidik ponza, bazik ponza, %50 kaba rende talaşı + %50 asidik ponza ve %50 kaba rende talaşı + %50 bazik ponza taşının etlik piliç yetiştiriciliğinde altlık olarak kullanılabilme olanakları araştırılmıştır. Araştırma yaz ve kış mevsimi olmak üzere iki denemeden oluşmuştur. Denemelerde performans, altlık kalitesi, vücut problemleri davranış özellikleri, stres ve refah parametreleri ile karkas değerleri incelenmiştir. Denemenin hayvan materyalini özel bir ticari damızlık işletmesinden alınan 1500 adet (750 yaz, 750 kış ) karışık cinsiyetteki etlik civcivler oluşturmuştur. Etlik piliçler 2x2 m ebatlarındaki 15 bölmede denemeye alınmıştır. Her bölmede 50 etlik piliç barındırılmış dolayısı ile yerleşim sıklığının da 12,5 piliç/m2 olmuştur. Altlık tipinin 42.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was evaluated the possibilities of wood shavings, acidic pumice stone, basic pumice stone, %50 wood shaving + %50 acidic pumice stone and %50 wood shaving + %50 basic pumice stone as litter material in broiler production. Research was performed in two trail, first in summer, second in winter. Performance, litter quality, body and leg abnormalities, behavior characteristics, stress and welfare parameters and carcass values was investigated in trails. Number of animal material for experiment was 1500 mix-sexed broiler (750 in summer, 750 in winter) that obtained from a private commercial breeder enterprise. Broilers was placed into 15 pens (dimensions, 2x2 m) according to research design. Each pen had 50 broilers and stocking density was 12.5 broiler/m2.