Tokat il merkezinde tükeicilerin ambalajlı su tüketimleri üzerine bir araştırma
A study on consumers' packed water consumption in the central district of Tokat
- Tez No: 376092
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, Tokat ili merkez ilçedeki tüketicilerin ambalajlı su tüketim tercihleri incelenerek, tüketimlerine etki eden faktörler belirlenmiştir. Araştırmada, il merkezinde ikamet eden 272 tüketiciden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Anketler 2013 Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler frekans ve yüzde dağılımları ile değerlendirilmiştir. Araştırmada tüketicilerin %54,04'ünün ambalajlı su tükettiği belirlenmiştir. Tüketicilerin %25,00'i arıtma cihazı kullanırken, ambalajlı su tüketenlerin de %10,88'inin arıtma cihazını kullandıkları tespit edilmiştir. Tüketicilerin yaklaşık yarısının (%48,16) ambalajlı su raporundan etkilendiği ortaya konulmuştur. Ayrıca tüketicilerin sosyo-ekonomik özellikleri ve tüketimlerini etkileyebileceği düşünülen bazı faktörler ile ambalajlı su tüketip tüketmeme durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ki-kare analizi, ambalajlı su tüketen tüketicilerin ambalajlı su tüketim tercihlerini etkileyen temel faktörleri belirlemek amacıyla ise faktör analizi yapılmıştır. Tüketicilerin ambalajlı su tüketimi konusundaki düşüncelerine yer verilen faktör analizine 23 değişken ile başlanılıp, bilinçli tüketim, reklam ve doğru tercih faktörleri altında toplanan 17 değişken ile analiz sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the water consumption preferences of consumers who are in the central district of Tokat are examined and the factors that influence their consumption are determined. In this study, the data obtained through a questionnaire from 272 consumers residing in the city centre are used. Questionnaires were conducted in January-February 2013. The data obtained from the questionnaire were evaluated by frequency and percentage distributions. In the study, 54,04% of consumers' using packed water was determined. It is identified that while 25% of consumers are using purification devices, 10,88% of those consuming packaged water are using purification devices. Nearly half of consumers' (48,16%) affecting by the packaged water report is proved . In addition, the chi- square analysis was used for determining the relationship between the consumer's socio-economic characteristics and some factors that could affect consumptions and whether packaged water consuming or not, the factor analysis was conducted for determining influencing factors that affect packaged water consumers' packaged water consumption preferences. The factor analysis that include consumers thoughts on water consumption was started with 23 variables and finished with 17 variables collected under the right choice factor analysis, conscious consumption and advertising.