Amasya ili Suluova ilçesinde yem bitkisi üreten tarım işletmelerinin yapısal analizi üzerine bir araştırma
A research on structural analysis of the agricultural enterprises producing forage crop in the district of Suluova in Amasya
- Tez No: 376105
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Amasya İli Suluova İlçesi merkez ve köylerinde yem bitkisi üretimi yapan tarım işletmelerinin yapısal analizini gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Yem bitkileri üretiminin yoğun olarak yapıldığı araştırma bölgesinde tarım işletmelerinin faaliyet sonuçları belirlenmiştir. Bölgede yem bitkisi yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinden anket yoluyla toplanan orijinal verilerin yanı sıra ikincil veriler olarak araştırma bölgesinde yer alan ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından sağlanan verilerden de faydalanılmıştır. Çalışmada söz konusu işletmelerin ortalama 179,3 dekar araziye sahip olduğu ve ortalama parsel büyüklüğünün 15,8 dekar olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte işletmeler ortalamasında araştırmaya konu olan yem bitkilerinin gayri safi üretim değerinin dekara 438,2 TL olduğu anlaşılmıştır. Saf hasılanın öz sermayeye bölünmesiyle bulunan mali rantabilite işletmeler ortalamasında 5,2 olarak bulunmuştur. Bu aynı zamanda işletme sahipleri tarafından sağlanan kaynağın bir birimine düşen karı göstermektedir. Çalışma sonucu değerlendirildiğinde bölgede yapılan yem bitkisi üretiminin özellikle hayvan yem açığının karşılanması açısından ekonomik önem taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle İlçede yapılan hayvancılık faaliyetine paralel olarak yem bitkisi yetiştiriciliğinin de artış göstermesine önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the goal is to perform a structural analysis of the agricultural enterprises producing feed crop in the centre and villages of the district of Suluova in Amasya. Activity results have been determined in the research area where production of feed crops is densely made. In addition to the original data collected from the agricultural enterprises producing feed crop in the region via survey, also data obtained from the related state institutions and organizations in the research area as secondary data have been exploited. It has been understood that the enterprises in question of the study have an area of 179,3 decares in average and the average parcel dimension is 15,8 decares. Besides, it has been seen that the gross production value of the feed crops subject to the research in the average of enterprises is 438,2 TL for one decare. The return on equity that is obtained by dividing the pure product into the equity capital has been found as 5,2 in the averages of enterprises. This also shows the profit for each unit of the source provided by proprietors. When the research result is evaluated, it is understood that the production of feed crop made in the region is important in terms of meeting especially the deficit of fodder. For this reason, it is necessary to attach importance to the increase of producing feed crop in parallel with the stockbreeding activities made in the District.