Tokat ili Kazova bölgesinde meyve yetiştiren işletmelerin çiftlik muhasebe veri ağı sistemine (FADN) göre sınıflandırılması ve değerlendirilmesi
Classification and evaluation of growing fruit farms in Kazova region of Tokat province with respect to farm accounting data network system (FADN)
- Tez No: 376104
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tokat İli Kazova Bölgesinde meyve üretimi yapan tarım işletmelerinin AB Tarım İşletmeleri Muhasebe Veri Sistemine (FADN) göre ekonomik büyüklük gruplarını belirlemek ve ekonomik büyüklük gruplarına göre işletmelerin bir üretim döneminde yaptıkları masraflar ile bu masraflar karşılığında elde ettikleri üretim değerlerini ve başarı ölçütlerini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında Tokat ili Kazova bölgesinde meyve üreten 81 adet tarım işletmesinde anket yöntemiyle elde edilen veriler kullanılmıştır. Ana popülasyonu Kazova bölgesinde meyve üreten ve 1 hektarın üzerinde meyve arazisi bulunan işletmeler oluşturmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerin AB sınıflandırmasına göre 5 farklı ekonomik büyüklük grubunda oldukları tespit edilmiştir. İşletmelerin %30,86'sının 2-4 ESU, %30,86'sının 4-8 ESU, %24,70'inin 8-16 ESU, %11,11'inin 16-40 ESU, %2,47'sinın 40-100 ESU büyüklük grubunda oldukları tespit edilmiştir. Toplam üretim değeri ekonomik büyüklük gruplarına göre 16 082,68 TL ile 224 035,00 TL arasında değişmekte olup, bu değer işletmeler ortalamasında 47 124,16TL'dir. İşletme başına aile geliri ise, ekonomik büyüklük gruplarına paralel olarak artmakta olup, ekonomik büyüklük grubuna göre en küçük işletmelerde 3 003,15 TL, en büyük işletme gruplarında ise 81 940,00 TL'dir. 2007 yılından bu yana Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın sorumluluğunda AB'ye uyum süreci kapsamında Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalar sürmektedir. AB'ye tam üyelik yolunda kararlı ve istekli bir aday ülke olarak doğru verileri zamanında toplamakla ilgili tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmalı ve FADN sistemi ülke çapında tüm tarımsal işletmelerde kullanılması zorunlu hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine economic growth groups of agricultural busnisses producing fruit products in Kazova district of Tokat province according to the EU Farm Accountancy Data Network (FADN) and to illustrate expenses that is spent in a production period with respect to the economic groups and illustrate production rates and success criteria related to such expenses. To achieve that, 81 agricultural busnisses growing fruit products has been surveyed in Kazova and data gathered. Most of the busnisses chosen to survey have more than 1 hectar fruit field. According to the research results, it is observed that the busnisses are categorized in five groups using EU standards: 30,86 % is in 2-4 ESU, 30,86% is in 4-7 ESU, %24,70 is in 8-16 ESU, %11,11 is in 16-40 ESU, %2,47 is in 40-100 ESU growth group. While the value of total production ranges between 16082,68 TL and 224035,00 TL according to the economic growth groups, the avarage is 47124,16 TL. The family(/household da olabilir) income per business increases correspondingly depending on economic growth group size and it is 3003,15 TL in the smallest group and 81940 in the largest group respectively. Since 2007, in accordance with EU harmonization process, there are current activities supervised by the Ministry of Food, Agriculture and Livestock in order to establish FADN system. As a determined and eager candidate country to EU, in the way of full membership, all infrastructure works involved in collecting accurate data in time must be completed and using the FADN system must be made compulsory for all of agricaltural busnisses across the country.