Kaman 1 ve Kaman 5 ceviz (Juglans regia L.) çeşitlerinde mikroçoğaltım
In vitro clonal propagation of Kaman 1 and Kaman 5 walnut (Juglans regia L.)
  1. Tez No: 376132
  2. Yazar: EBRU ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ, YRD. DOÇ. DR. SEVİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Kaman 1 ve Kaman 5 ceviz çeşitlerinin koltukaltı tomurcuklarından basit ve etkili bir klonal mikroçoğaltım protokolü geliştirilmeye çalışılmıştır. Eksplantların yüzey sterilizasyonu %70'lik etanolde 1 dk. ve Tween 20 ilave edilmiş % 0.2'lik HgCl2'de 5 dk. tutularak sağlanmıştır. Kararmayı önlemek için ortama 100 mg/l Askorbik Asit, 100 mg/l Sitrik Asit ve 100 mg/l Askorbik Asit+100 mg/l Sitrik Asit ilavesi ve 3, 24 ve 48 saat alt kültüre alma uygulamaları denenmiştir. Kaman 1 ve Kaman 5 ceviz çeşitlerinin her ikisinde de en etkin uygulamanın 100 mg/l AA + 100 mg/l SA+ 48 saat alt kültür olduğu gözlemlenmiştir. Sürgün rejenerasyonu çalışması kapsamında BAP'ın 0.5, 1.0 ve 1.5 mg/l dozları ile IBA'nın 0.5 ve 1.0 mg/l dozlarının 6 farklı kombinasyonu denenmiştir. Eksplant başına maksimum sürgün sayısı 0.5 mg/l BAP + 0.5 mg/l IBA içeren MS besin ortamından K1 ve K5 cevizlerinde sırasıyla 2.00 ve 0.67 adet olarak elde edilmiştir. Sürgünler 4 mg/l IBA içeren solüsyonunda 5 dk. bekletildikten sonra 1:1 oranında torf:perlit karışımı içeren saksılara dikilmiş ancak sürgünlerden köklenme sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
An efficient protocol for in vitro clonal propagation of Kaman 1 and Kaman 5 varieties was achieved using axillary buds. The explants were treated with 70% ethanol for 1 min. followed by surface sterilization using one drop per 100 ml of Tween 20 of 0.2 % HgCl2 for 5 min and rinsing with sterile distilled water for 3×5 min. The explants to avoid development of phenolic acids based chlorosis were cultured for 3, 24 and 48 hours using 100 mg/l of ascorbic acid, 100 mg/l citric acid, 100 mg/l ascorbic acid plus 100 mg/l citric acid in MS medium. The explants were cultured on MS medium containing 0.5 and 1.0 mg/l of IBA plus 0.5, 1.0 and 1.5 mg/l of BAP for shoot regeneration in 100 mg/l ascorbic acid plus 100 mg/l citric acid treatment for 48 hours. The maximum number of 2.00 and 0.67 shoots on Kaman 1 and Kaman 5 walnut varieties per explant were obtained on MS medium containing 0.5 mg/l BAP plus 1.0 mg/l IBA respectively. Well developed sturdy shoots were rooted by conditioning with 4.0 mg/I IBA for 5 min. and transferred to sterile soil mixture containing peat:perlite in pots for growth development and acclimatisation.