İnsan kolu humerus kemiği için sonlu elemanlar modeli ve analizi
Finite element model and analysis for human arm humerus
  1. Tez No: 376133
  2. Yazar: NURİYE NUR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İHSAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Teknik Eğitim, Bioengineering, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, sonlu elemanlar modeli kullanılarak insan vücudunun yüke maruz kalan bölgeleri incelenerek, tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Ayrıca, kemik biyomekaniği üzerine yapılan çalışmalarda implant tasarımlarına ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, yüke maruz kalan bölgelerden biri olan humerus kemiği incelenmiştir. Normal kemik bulunamayacağından ötürü bilgisayarlı tomogrofi cihazı sayesinde humerus kemiğinin 3B biyomodeli oluşturulmuştur. Oluşan modele, humerus kemiğine uygulanan sonlu elemanlar analizi yöntemi ile çekme, basma, burulma ve eğilme gerilmeleri; kuvvet, moment ve tork değerleri arttıkça gerilme ve gerinimlerin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the recent years, analyzing the areas of the human body that exposed to weight by using finite elemant model, and developing treatment methods has been subjected to studies. Also, the studies performed about bone biomechanics shed light on implant designs. In this study, the Humerus bone, an area of the human body that has been subject to weight, has been examined. Due to the unavailability of using a normal bone, a 3D bio-model of the Humerus bone has been generated by has been used tensile force, compressive force, torsional force and bending force have been applied to humerus bone by using finite elements method. Increase of stress and strain values, by the increase of force, moment and torque, has been observed.