Alüminyum tozu katkılı polipropilenin reolojik ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of reological and mechanical properties of aluminium powder reinforced polypropilene
  1. Tez No: 376141
  2. Yazar: SERVET TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMECİT GÜLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada PP içerisine 44-100 µm, 100-210 µm ve 210-300 µm boyutlarında üç farklı alüminyum tozu ağırlıkça %5, %10 ve %15 oranlarında takviye edilerek PP esaslı kompozit granül malzemeler üretilmiştir. Hazırlanan karışımların reolojik özellikleri bilgisayar kontrollü MFI cihazında deneysel olarak incelenerek, her bir malzeme grubunun ergiyik akış indeksi değeri, kayma hızı ve kayma gerilmesine bağlı olarak viskozite değişimi elde edilmiştir. Böylece takviyeli ve saf PP'nin ergiyik akış indeksi ve viskozitesinin sıcaklık, basınç, kayma hızı ve kayma gerilmesine göre değişimi tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmaya göre basınç ve sıcaklığın akışkanlığı önemli derecede etkilediği her iki parametrenin artışına bağlı olarak da EAİ, viskozite ve kayma hızının arttığı tespit edilmiştir. Bazı değerler hariç, genel olarak takviye oranı ve toz büyüklüğü arttıkça çekme dayanımı ve darbe dayanımı gibi mekanik özelliklerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polypropylene based composites have been produced as aluminum powder have reinforced by three different size such as 44-100 µm, 100-210 µm and 210-300 µm and by three weight 5%, 10% and 15%. The rheological properties of these composites were determined by using MFI device as experiment. Melt flow index and viscosity change depend on shear rate and shear stress of produced each composite materials have been obtained. Therefore, changing of melt flow index, viscosity of reinforced and unreinforced PP according to temperature, pressure, shear rate and shear stress have been determined. According to this study, it is determined that pressure and temperature significantly effected fluidity of PP based composite. And increasing of MFI, viscosity and shear rate have been determined depend on pressure and temperature increases. Accept some results, it is determined that, mechanics properties like tensile strength and impact strength have been decreased as increasing of reinforcement rate and increasing of aluminum powder size in generally.