Yapı malzemesi seçiminde yöntem araştırması ve bir model önerisi
Research method in construction material selection and a model proposal
  1. Tez No: 376145
  2. Yazar: ORKUN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapıların doğal çevre ve kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak izlenecek yapı üretim sürecinin önemli adımlarından biri malzeme ve ürün seçimidir. Yapı malzemelerinin seçiminde yanlış kararların verilmesi canlılarda, doğal ve yapma çevrede olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, çevresel etki performanslarına göre malzeme seçimi mimarlar için önemli karar verme problemlerinden biridir. Seçim ölçütleri farklı sayısal olgu ve veriler içerdiğinden seçenekler içinden en uygun olana karar verilmesi karmaşık bir durum arz etmektedir. Mevcut yaşam döngüsü değerlendirme yazılımları bu durumda yeterli olamamaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışmasında alternatifleri ve farklı ölçütleri kıyaslayan ve çok ölçütlü karar verme yöntemleri ile sıralayan karma bir malzeme seçim modeli önerilmektedir. Bu değerlendirme bağlamında çok ölçütlü karar verme yöntemleri kullanılarak belirlenen ölçütlere göre alternatifler kıyaslanarak önerilen model sınanmakta ve modelin işlerliği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In eliminating the negative impact of structures on the natural environment and users, one of the important steps in building production process is the selection of materials and products. Submission of wrong decisions in building materials selection may lead to the emergence adverse effects in living creatures, natural and artificial environment. Therefore, according to the performance of the environmental impact of material selection for architects is one of the important decision-making problems. Selection criteria contains different numerical facts and data so selecting the best alternative is a rather complex situation. Existing life cycle assessment software is not enough in this case. In this context in this study a material selection method is proposed that compares alternatives and different criteria and sorts by multi-criteria decision-making methods. In the context of this evaluation using multi-criteria decision-making methods based on the criteria determined by comparing alternatives validation of the proposed model is made and the functioning of the phrase.