Regresyonda etkili gözlemleri belirleme yöntemleri ve karşılaştırmaları
Methods used for identifying the influential observations in regression analysis and their comparison
  1. Tez No: 376144
  2. Yazar: CAN DARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Regresyon analizinde etkili gözlem ve/veya gözlemler, EKK yöntemi ile hesaplanan tahmin değerlerinin değişmesinde önemli derecede etkili olabilir. Tahmin değerleri üzerindeki bu etkiler modelin açıklanabilirliğini azalttığı için, veride yer alan etkili gözlem ve/veya gözlemlerin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada etkili gözlem ve/veya gözlemlerin tespitinde kullanılan Cook Uzaklığı, DFFITS, S ve M tanı istatistikleri incelenmiştir. Bu tanı istatistikleri bir etkili gözlem veya iki etkili gözlem içeren veride, bu gözlem ve gözlem grubunu etkili gözlem olarak saptama oranı bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Influential observation and/or observations in regression analysis may have significant impact on the alteration of the MLS (Method of Least Squares) estimates. Since these effects upon the estimates reduce the accuracy and efficiency of the model, detecting the influential observation and/or observations in a dataset matters to a great extent. In this study Cook Distance, DFFITS, S and M diagnostic statistics have been reviewed. The mentioned identification statistics have been compared with regards to their extent to which they can assign influential observation and/or observations in a dataset consisting of one or two influential observations.