Trafik güvenliği iletişim kampanyalarındaki ölüm tehditlerine yönelik sürücü tepkilerinin araştırılması
Investigating drivers' response to death threats in road safety communication campaigns
- Tez No: 376146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmayla, (a) trafik güvenliği iletişim kampanyalarında yaygın olarak kullanılan ölüm tehditli mesajlara Türk sürücülerin nasıl tepki verdikleri ile (b) daha etkili mesajlar geliştirilebilmesi için yeni tanıtılması ve değiştirilmesi gereken inançların tespiti amaçlanmıştır. Bu kapsamda, hızın Türkiye'de meydana gelen kazalarda ve kazaların ölümle sonuçlanmasında önemli bir faktör olması nedeniyle, ölüm tehdidi içeren iki adet ulusal trafik güvenliği hız kampanyası filmi sürücülere (N=602) izlettirilmiş; ardından, Genişletilmiş Paralel İşlem Modeli temelinde tasarlanan bir mesaj etkinlik anketi uygulanmıştır. Sonuç olarak, Türk sürücülerin filmlere yönelik tepkileri son derece olumlu bulunsa da; kuramsal temelde yapılan derinlemesine analizler, sürücülerin söz konusu tehdide (ölümlü bir kazaya karışma riskine) maruz kalma olasılıklarına yönelik düşük korunmasızlık algılarının, önerilen davranışı (hız sınırlarına uymayı) içselleştirecek düzeyde güdülenmelerini engellediğini ortaya koymuştur. Bu anlamda, alternatif mesaj stratejileri tartışılmıştır. Bilim Kodu : 911.2.136 Anahtar Kelimeler : Karayolu güvenliği, kampanya, hız, korku başvuruları,Genişletilmiş Paralel İşlem Modeli. Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
This study was aimed at (a) investigating how Turkish drivers respond to death-threat messages used commonly in road safety communication campaigns and (b) identifying beliefs to introduce and change for developing more effective messages. In this regard, as speeding is the leading cause of road accidents in Turkey, two national road safety anti-speeding campaign films with death-threat messages were shown to drivers (N=602). This was followed by a message effectiveness survey designed specifically for this research based on the Extended Parallel Process Model. As a result, despite the fact that Turkish drivers' overall response to the films was found to be extremely positive; the outcome of the detailed theory-based analysis revealed their low perception of susceptibility to the threat (i.e. involving in a fatal road accident) is preventing them from being sufficiently motivated to internalise the recommended action (i.e. complying with the speed limits). Alternative message strategies were discussed. Science Code : 911.2.136 Key Words : Road safety, campaign, speeding, fear appeals, Extended Parallel Process Model Page Number : 144 Supervisor : Assist. Prof. Dr. M. Kürşat ÇUBUK