ICP - OES ile menengiç ve ürünlerinde metal ve yarı metallerin tayini
Determination of metals and semi metals in pistacia terebinthus and products by ICP - OES
- Tez No: 376147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, menengiç meyvesinde (pistacia terebinthus) vekullanılabilen ürünlerindeki metallerin ve yarı metallerin tayini ICP-OES ile yapılmıştır. Bu amaçla önce, menengiçin içerdiği metaller ve yarımetaller nitel olarak analiz edilmiştir. Menengiç için mikrodalga fırında çözünürleştirme için optimizasyon yapılmıştır. Nitel analizde elementlerin emisyon dalga boyları referans alınmıştır. Menengiçin içerdiği metallerin ve yarı metallerin nicel analizi, menengiç meyvesinde, menengiç kahvesinde, menengiç sabununda ve bıttım sabununda yapılmıştır. Ayrıca menengiç kahvesinin içilmesidurumunda süzüntüye geçen miktarlar tayin edilmiştir. Yöntemin doğruluğu Standart Çay (GBW 07605) numunesine uygulanarak kontrol edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Menengiç, ICP-OES, eser elementler.
Özet (Çeviri)
In this study, metals and semi metals have been determined in Pistacia terebinthus (Menengiç) and its products by ICP-OES.For this purpose,firstly metals and semi metals in the Pistacia terebinthus have been analyzed qualitatively. Digestion procedure of Pistacia terebinthus by microwave owen has been optimized. In the qualitative analysis,emission wavelength of elements has been referred.Quantitative analyses of metals and semi metals have been performed in fruit of Pistacia terebinthus, coffee of Pistacia terebinthus and soaps of Pistacia terebinthus. In addition, metals and semimetals have been determined in the Pistacia terebinthus coffee filtrate.Accuracy of the method has been checked by applying the method on the standard reference material (GBW 07605).Science Code : 201.01.004 Key Words : Pistacia terebinthus, ICP-OES,trace elements.