Kaynaklı çelik yapıların tasarımı ve tasarımın kaliteye etkisi
Design of welded steel construction and effect of design on welding quality
- Tez No: 376148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kaynaklı çelik yapılar oluşturulurken diğer üretim yöntemlerinde olduğu gibi bir süreç geçer. Bu süreç esnasında yapılan tercihler kaynaklı yapının tasarımı kapsamında ele alınır. Süreç sonucunda ortaya çıkan yapının kalitesi yapının amaca uygunluğu ile ölçülür. Amaca uygun bir yapının oluşması için üretim süreci iyi yapılandırılmalıdır. Bunun için de üretim sürecini oluşturan kaynak yöntemi, kaynak geometrisi ve malzeme türü göz önüne alınarak muhtemel çözümler arasından en uygun tasarımın seçilmesi gerekmektedir. Aksi halde yapının tamamından vazgeçilmesi veya düzeltilmesi gerekecektir ki, her iki durumda da yapı normal maliyetinin üzerinde harcamaya neden olacaktır. Bu çalışmada, kaynaklı yapıyı oluşturma sürecindeki öğeler ve öğelerdeki alternatifler araştırılmış kaliteli bir yapının oluşması için bu sürecin nasıl tasarlanması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While welding steel construction are being formed, a process passes as in the other production methods. Choices made in that process are consired on design of welding construction.The quality of construction occured at the end of process is evaluated by the suitability of construction. For forming a suitable construction , production process is constructed well. It is essential to take care to the welding method, the welding geometry and kinds of material. In the light of these knowledge, it is important to choose the best suitable design among the probable solutions. Otherwise the whole construction will be given up or be repaired. In each situations, the cost of the construction will be over the normal spending. In this study, the compenents on the process of forming welding construction and alternatives of components are researched and it is brought up that it is essential how the process is designed in order to constitute a quality construction.