Yükselten dönüştürücüde güç katsayısı düzeltilmesinde oransal integral denetim katsayılarının sezgisel optimizasyon yöntemleri ile elde edilmesi
Deriving the proportional integral control coefficients for power factor correction in boost converter by using heuristic optimization methods
- Tez No: 376157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada güç katsayısı düzeltmede oransal intagral denetim katsayılarının sezgisel optimizasyon yöntemleri ile elde edilmesi gerçekleştirilmiştir. Devre topolojisi olarak yükselten tip dönüştürücü kullanılmıştır. İncelenen sezgisel optimizasyon teknikleri genetik algoritma, parçacık sürü optimizasyonu ve diferansiyel gelişim algoritmalarıdır. MATLAB / Simulink programı ile devrenin şematik tasarımı gerçekleştirilmiştir. Yine MATLAB programında, belirtilen algoritmalar için kaynak kodlar hazırlanmış ve bu kaynak kod dosyalarından MATLAB / Simulink programı kullanılarak tasarlanan devre çalıştırılarak iterasyonlar boyunca çalışma gözlenmiştir. Sonuç olarak güç katsayısı artmış ve toplam harmonik bozulma azalmıştır. İncelenen yöntemler içinde en iyi sonuçlar diferansiyel gelişim algoritması kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, deriving proportional integral control coefficients by using heuristic optimization methods for power factor correction is realized. Boost converter is used as circuit topoloogy. Genetic algorithm, particle swarm optimization and differential evolution algorithms are investigated heuristic optimization techniques. Schematic design of circuit is realized by MATLAB / SIMULINK program. Again in MATLAB program, source codes are prepared for stated algorithms and the study is observed from these source code files during iterations by working circuit which desingned by MATLAB / SIMULINK program. As a result, power factor is increased and total harmonic distortion is decreased. The best solutions in investigated methods are derived by using differential evolution algorithm.