Bir rüzgâr türbinin internet tabanlı olarak plc ile izlenmesi ve kontrol edilmesi
Internet based monitoring and control of a wind turbine via plc
- Tez No: 376158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN NURCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Rüzgâr türbinleri yapıları gereği belirli bir alana dağınık bir biçimde kurulmaktadır. Farklı alanlarda ve olumsuz çevre şartlarında bulunan türbinlere ait izleme ve kontrol işlemlerini yerine getirilmesi bir problemdir. Gerekli olan parametrelerin belirli bir merkezde toplanılması için bir sistem tasarlanması ve bu sistemin hem ekonomik hem de kullanışlı olması gerekmektedir. Bu çalışmada, uzak istasyonların kontrol ve izlenmesi için gerekli olan veri alışverişi GPRS ağı kullanılarak kablosuz olarak sağlanmıştır. Uygulama olarak merkez istasyon ile uzak istasyon oluşturulmuştur. Uzak istasyonda; 400 watt'lık rüzgâr türbini, kontrolör olarak PLC (Programlanabilen Mantıksal Denetleyici) ve modülleri, rüzgâr türbiniyle ve çevre koşullarına ait parametreleri algılayabilmek için sensörler, merkez istasyon ile veri transferini sağlayabilmek için GPRS modül kullanılmıştır. Sıcaklık rüzgâr hızı ve yönü bilgileri yerelde kurulan meteoroloji istasyonundan elde edilmiştir. Meteoroloji istasyonundan gelen veriler konsol üzerindeki seri port üzerinden oluşturulan CCS C PIC programlama dili kullanılarak geliştirilen haberleşme kartına aktarılmıştır. Merkez istasyonda sisteme özel tasarlanmış SCADA programı kullanılmıştır. Ayrıca PLC program ve donanım güncellemelerini Ethernet bağlantısı kullanmadan kablosuz olarak GPRS modem aracılığı ile yapabilmektedir. Oluşturulan sistemle, merkez istasyondan uzak istasyonu izleme ve kontrol işlemlerini yapabilmenin yanı sıra, internet üzerinden de izleme yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to struct of wind turbines they are established in scattered manner in specific area. Monitoring and control process of turbines which are located in different areas is a serious problem to be solved under negative enviromental conditions. It is needed to design not only economical but also useful system to obtain required parameters in a specific center. In this study, data exchange to control and monitoring the remote station is provided by using GPRS network as wireless. A central and a remote station has been established as an application. A 400 Watt wind turbine, a PLC (Programmable Logic Controller) as the controller and its modules, sensors to collect the parameters from wind turbine and enviroment and a GPRS module to establish data transmission between remote and central stations are used on the remote station. The data of temperature, wind speed and direction were obtained from a local weather station. The data coming from weather station is transferred via serial port to communication card which is developed with CCS C PIC programming language. A specially designed SCADA program for the system was used on the central station. Also PLC can be taken the updates of program and hardware wirelessly through the GPRS modem without establishing any ethernet connection. Consequently, monitoring and control process of the remote station from the central station and also monitoring via internet can be done with this system.