Monte carlo tekniği kullanılarak 1, 3 ve 5 GeV enerjili protonlar için hızlandırıcı güdümlü sistemde nötronik hesaplamalar
Neutronic calculations for the 1, 3 and 5 GeV energy proton in accelerator driven system using monte carlo method
- Tez No: 376172
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Hızlandırıcı Güdümlü Sistemde 1, 3 ve 5 GeV lik enerjiye sahip proton demeti 5,3 cm yarıçaplı paslanmaz çelik bir silindirik borudan, 70 cm uzunluğunda 20 cm yarıçapında doğal kurşun hedefe yönlendirilmiştir. 230 cm yarıçap ve 460 cm yüksekliğe sahip silindir şeklindeki Reaktör kabı grafitten yapılmış 40 cm kalınlıklı yansıtıcı ile içten sarılmıştır. Zırh ve yapı malzemesi olarak 2 cm kalınlığında (HT9) dan yapılan özel bir paslanmaz çelik ve soğutucu olarak da sıvı sodyum kullanılmıştır. Bu sistemdeki 1, 3 ve 5 GeV enerjili proton demeti için MCNPX bilgisayar programı kullanılarak proton başına üretilen parçacık sayıları, enerjiye, yarıçapa ve yüksekliğe bağlı parçacık akıları, nötron kaçağı, ısı depolanması ve gaz üretimi hesaplamaları yapılmış ve hesaplamalar sonucu elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, proton beam that has 1,3 and 5 GeV energy was sended to 70 cm long and 20 cm radiuses natural lead target through a stainless steel pipe with 5,3 cm radius in Accelerator Driven System. In this system, there is a component which is called as reactor vessel that it is cylindrical shaped with 230 cm radius and 460 cm height, made of graphite and it?s covered with 40 cm thick reflector from inside. This reactor is surrounded by special stainless steel 2 cm thick as shield which made of the material (HT9) and liquid sodium is used as coolant. In this thesis we calculated using by MCNPX software the ?number of particles? produced per proton, particles fluxes depending on energy, radius and height, the neutron leakage and, heating and gas production for the 1, 3 and 5 GeV energy proton beam and finally we analyzed the obtained by these calculations.