Monte carlo tekniği kullanılarak 1, 3 ve 5 GeV enerjili pionlar için hızlandırıcı güdümlü sistemde nötronik hesaplamalar
Neutronic calculations for pion with 1, 3 and 5 GeV in accelerator driven system by using monte carlo method
  1. Tez No: 312715
  2. Yazar: ESRA EFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ŞARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sistem; doğal kurşun bir hedef, demet penceresi, kritik altı kor, yansıtıcı ve yapı malzemesinden oluşmuştur. Hızlandırıcı Güdümlü Sistem (HGS) kullanılarak 1, 3 ve 5 GeV gelme enerjili ve 10 mA akım şiddetine sahip pion demetleri 20 cm yarıçaplı ve 70 cm yüksekliğe sahip doğal kurşun hedefe yönlendirilmiştir. Demet penceresi ve yapı malzemesi paslanmaz çelikten yapılmıştır. Kritik altı korun etrafı grafitten yapılmış yansıtıcı ile çevrilmiştir.Bu enerjiler için pion başına üretilen parçacık sayısı (çoğaltma faktörü) ve demet penceresindeki gaz üretimi hesaplanmıştır. Hedefte ve demet penceresinde akı dağılımları ve depolanan ısı (heating) hesaplanmıştır. Demet yolunda; demet penceresinde; hedefin üst ve yan yüzeylerinde nötron kaçağı hesaplanmıştır. Hesaplamalar MCNPX bilgisayar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The system is composed of a natural lead target, beam window, subcritical core, reflector and structural material. By using Monte Carlo method, pion beams with 1, 3 and 5 GeV and the current of 10 mA were sent to natural lead target. The proton beam and structural material are made of stainless steel, HT9. The cor is surrounded by a reflector made of graphite.In this study, The number of particles production (multiplication factor) and gas production in the beam window were calculated for these energies. The flux distuributions and heat depositions (heating) are calculated in target and beam window. The neutron leakage are calculated in beam path, beam window, the top and side surfaces of target. The calculations are made by using MCNPX computer code.