Betonarme binaların dinamik özelliklerinin mikrotremor ölçümleriyle belirlenmesi
Determining dynamic characteristics of reinforced concrete buildings using microtremor records
  1. Tez No: 376207
  2. Yazar: ŞAMİL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mikrotremor ölçümleri, yapıların dinamik özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan deneysel bir yöntemdir. Bu çalışma mevcut betonarme binaların dinamik özelliklerinin belirlenmesini hedeflemektedir. Tez çalışması kapsamında 23 adet yeni yapılan konut, 5 adet depremde hafif hasar alan konut ile 5 adet depremde hafif hasar alan kamu binasında ölçüm alınmıştır. Yeni yapılardan 6 adedinde duvarlı ve duvarsız durumda ölçümler alınarak duvar etkisi incelenmiştir. 5 adet hafif hasarlı konut yapısında da güçlendirme öncesi ve sonrası ölçümler yapılarak güçlendirmenin bina davranışı üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Yeni binalardan ve hafif hasarlı konut binalarından seçilen 5 adet bina analitik olarak modellenmiş ve ölçüm sonuçları ile analitik sonuçlar kıyaslanmıştır. Elde edilen verilere göre, mikrotremorün binaların dinamik özelliklerini belirlemede pratik bir araç olduğu açıktır. Ancak, ölçüm ile analitik periyotlar arasındaki fark modellemede yapılan kabullerin geçerliliğinin sorgulanması gerektiğini göstermektedir. Yeni yapılan bina periyotlarının ölçülen değerlere yakın hesaplanabilmesine rağmen, hafif hasarlı güçlendirme öncesi ve sonrası bina periyotlarında öngörülemeyen farklar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microtremor measurement is an experimental method used to determine the dynamic properties of structures. This study aims to determine dynamic characteristic of existing reinforced concrete (RC) buildings. In the scope of the study, 23 new constructed RC residential building, 5 slightly damaged RC residential buildings and 5 slightly damaged RC public buildings have been considered. The effect of walls using 6 new consructed buildings has been investigeted while the effect of strengthening were stuied for slightly damaged RC residential buildings. Besides, five buildings are modelled analitically to compare measured and analitically determined periods. According to the obtained data, the microtremor is practical instrument to obtain dynamic characteristic of existing buildings. However, the differences between measured and analitically calculated periods indicate difficulties in modelling. Although measured and analytical period of new constructed buildings are close enough, there are unpredictable differences in periods for the slightly damaged buildings.