Denizli şehir florası
The flora of the city of Denizli
- Tez No: 376208
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma Denizli Şehir Florası'nı kapsamaktadır. Araştırma alanından 2010-2014 tarihleri arasında 823 bitki örneği toplanmıştır. 823 bitki örneğinin değerlendirimesi sonucunda 113 familya, 435 cins ve 667 tür saptanmıştır. Toplam takson sayısı ise 675'dir. Araştırma alanındaki endemik tür sayısı 12 (%1,77)'dir. Teşhis edilen 675 taksonun 3'ü Pteridophyta, 672'u ise Spermatophyta divizyosuna aittir. Spermatophyta divizyosuna ait 672 taksonun 21 tanesi Gymnospermae, 651 tanesi de Angiospermae alt divizyosuna dahildir. Angiospermae altdivizyosuna ait 651 taksonun 539'si Dicotyledonopsida, 112'si ise Monocotyledonopsida sınıfına aittir. Araştırma alanında yer alan türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı incelendiğinde 160 (%23,8) taksonun Akdeniz elementi, 28 (%4,1) taksonun Avrupa-Sibirya elementi, 16 (%2,3) taksonun İran-Turan elementi ve 469 (%69.8) taksonun ise çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen olduğu tespit edilmiştir. Çalışma alanında takson sayısı açısından en büyük familya Asteraceae (58 takson) familyası, en büyük cins ise Allium (9 takson) cinsidir.
Özet (Çeviri)
The flora of the City of Denizli was reported in this thesis. Throughout the city of Denizli, 823 specimens were collected from 2010 to 2014. Among specimens collected, 113 family, 457 genera, and 667 species were identified. Total numbers of taxa were 675. Number of endemic taxa identified was 12 (%1,77). Three species were belong to Pteridophyta while the remaining ones (672) to Spermatophyta. Within the Spermatophyta division, 21 species were Gymnospermae and 651 were Angiospermae subdivisions. Within the Angiospermae subdivision, 539 species were Dicotyledonopsida whereas 112 species were belonging to Monocotyledonopsida. In terms of phtogeographic regions of species identified, 160 (%23,8) were belongs to Mediterranean, 28 (%4,1) to Euro-Siberian, 16 (%2,3) to Irano-Turanian elements while 469 (%69,8) were either poly regional or species whose phytogeographic regions are still unknown. Asteraceae (58 taxa) was the largest family and Allium (9 taxa) was the biggest genera.