Medikal basınçlı çoraplar üzerine bir araştırma
A research on medical compression stocking (mcs)
- Tez No: 376223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tıbbi teknik tekstiller, 12 ana başlıktan oluşan teknik tekstiller içinde geniş ürün yelpazesiyle büyüme gösteren başlıklar arasındadır. Bu ürünlere genel olarak cerrahi elbise ve örtüler, bandajlar, medikal kompresyon (bası) çorapları, tıbbi maskeler, ıslak mendiller, hijyenik bağlar, su geçirmez yatak kılıfları, ameliyat iplikleri veya yapay böbrek, yapay karaciğer, yapay kalp, suni damar örnek olarak verilebilir Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde medikal bası çoraplarında basınç, medikal bası çoraplarında basıncın nasıl ölçüldüğü ve medikal bası çoraplarının basıncının ölçülebilmesi için özel olarak geliştirilen bacak prototipi ve basınç ölçüm yöntemi bulunmaktadır. İkinci bölümde ise tedavi amacı için yoğun tercih edilen medikal bası çoraplarının basınç ölçümü ve teknik analizi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical technical textiles, technical textiles in the growth of this group and are one of the areas with a wide range of products. In this group products in general surgical gowns and drapes, bandages, medical compression (compression) stockings, medical masks, wipes, sanitary napkins, waterproof mattress covers, surgical thread or artificial kidney, artificial liver, artificial heart, artificial blood vessels are examples. The thesis consists of two parts. In the first part, the literature and deeply information of Medical compression stockings has been given. Besides, the method of pressure measurement is included in this work. It is also mentioned how to measure the pressure on the Compression Stockings. The main research on the thesis is designed a novel human legs prototype. In the second part, samples has been chosen from the market and tested. The results has been evaluated and assessment.