İnek, koyun ve keçi sütlerinden üretilen tereyağlarında depolama süresince uçucu bileşikler, oksidasyon stabilitesi ve diğer bazı kalite kriterlerinin belirlenmesi
The determination of volatile compounds, oxidation stability and some quality characteristics of butters produced from cow, sheep and goat milk during storage period
- Tez No: 376251
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada, farklı hayvan sütlerinden üretilen tereyağlarında depolama süresince uçucu bileşikler, yağ sabitleri, oksidasyon stabilitesi, A vitamini ve β karoten miktarları, renk ve duyusal özellikler ile diğer bazı özellikler incelenmiştir. Bu amaçla 3 tereyağı çeşidi (inek, koyun, keçi sütünden) x 7 depolama periyodu (1, 15, 30, 45, 60, 75 ve 90. günler) x 2 tekerrür olmak üzere üretilen 42 örnekte analizler yapılmıştır. A vitamini, β-karoten ve uçucu bileşikler depolamanın 1, 30, 60 ve 90. günlerinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, volatile compounds, fat constants, oxidation stability, vitamin A and β-carotene contents, color and sensory properties and some properties of butters produced from different animal milk during storage were analyzed. For this aim, analyses were made in total 42 samples produced from 3 types of butter (cow, sheep, goat milk) x 7 storage periods (1st, 15th, 30th, 45th, 60th, 75th and 90th days of storage) x 2 replications. At the days of 1st, 30th, 60th and 90th of storage, vitamin A, β-carotene and volatile compounds were identified.