Yapı sistemlerinde özdeğer problemi ve çözüm yöntemleri
Eigenvalue problems in building systems and solution methods
- Tez No: 376315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yapıların dinamik yükler etkisindeki davranışları, her bir yapı için karakteristik özelliğe sahip ve dinamik karakteristikler olarak adlandırılan doğal frekans ve modlar kullanılarak belirlenmektedir. Dinamik karakteristikler, deprem analizi sırasında yapıya etkiyecek deprem kuvvetlerinin hesaplanmasında kullanılmaktadırlar. Ayrıca yapının modal davranışına bakılarak rijitlik dağılımı ve burulma düzensizliği olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı dinamik karakteristiklerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yapıların serbest titreşiminden oluşan doğal frekanslar, öz değer probleminin çözümüyle elde edilir. Öz değer probleminin çözümü için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Burada kesin ve yaklaşık çözüm yöntemleri açıklanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Öz değerlere karşılık gelen özvektörler hesaplanmış, modların gerçek değerleri normalleştirme işlemi yapılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dynamic behavior of structures, each structure and characteristic features, called dynamic characteristics are determined with the natural frequency and mode. The dynamic characteristics, seismic analysis are used in the calculation of seismic forces. Also the modal behavior of the structure by looking at the distribution of stiffness and torsional irregularity can have an idea about. These reasons it is very important to determination of the dynamic characteristics. The natural frequency of the free vibration of the structure, is obtained by solving the eigenvalue problem. Many methods are used for the solution of eigenvalue problems. Here is the exact and approximate solution methods are explained and the results obtained are given in comparison. Eigenvectors corresponding to the eigenvalues calculated, the mode to obtain actual values of the normalization process is performed.