Ağır taşıt jantının topoloji optimizasyonu yardımıyla optimum tasarımı
Optimal design of a heavy vehicle wheel by using topology optimization
- Tez No: 376329
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, tüm yorulma testlerinden geçmiş ve birçok ağır taşıtta kullanılan 22,5“ x 9,00”ebatlarında bir jant referans olarak alınmıştır. İlgili jantın statik analizleri ve optimizasyonu sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla Altair HyperWorks ticari yazılımının Radioss ve Optistruct modülleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Şekil optimizasyonu ve topoloji optimizasyonu neticesinde başlangıç tasarımının değiştirilmesine karar verilmiştir. Optimum tasarım, elde edilen modellerin ağırlık ve maksimum gerilme değerleri neticesine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a wheel at the size of 22.5“ x 9.00”which has been used on many heavy vehicles and passed all fatigue tests was taken as a reference. The optimization and static analyses of the related wheel was studied via finite element method by using Radioss and Optistruct modules of Altair HyperWorks commercial software. As a result of shape optimization and topology optimization, the initial design was decided to change. Optimal design was determined according to weight and maximum stress values of the provided models.