Synthesis and spectroscopic characterisation of Y-shaped fluorophores with an imidazole core containing N-aryl-aza-crown ether
N-aril-aza-taç eter içeren imidazol esaslı Y-şekilli floroforların sentezi ve spektroskopik karakterizasyonları
  1. Tez No: 376330
  2. Yazar: DİLEK BAYRAMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada iki yeni Y-şekilli florofor, 4,5-(2,2'-difenil)vinil-{2-[(1,4,7,10-tetraoksa-13-azasiklopentadesil)fenil]}-1H-imidazol ve 4,5-{[2,2'-bis(4-metoksifenil)vinil]-[2-(1,4,7,10-tetraoksa-13-azasiklopentadesil)fenil]}-1H-imidazol sentezlenmiştir. 1,6-difenilheksa-1,5-dien-3,4-dion ve 1,6-bis(4-metoksifenil)heksa-1,5-dien-3,4-dion başlangıç olarak sentezlenmiştir ve daha sonra iki Y-şekilli floroforu elde etmek için 4-formilbenzo-aza-15-taç-5 ile reaksiyona girmiştir. 4-formilbenzo-aza-15-taç-5 ara ürünü Vilsmeier-Haake reaksiyonu ile sentezlenmiştir. N-fenil-aza-15-taç-5 ve imidazol halkasına sahip bu iki Y-şekilli florofor kolon kromatografisi ve çöktürme işlemleri gerçekleştirilerek saflaştırılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR ve 1H-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Elde edilen türevlerin fotofiziksel yanıtları UV-vis spektrofotometre ile absorpsiyon ve floresans spektrofotometre ile de emisyon ölçümleri gerçekleştirilerek belirlenmiştir. Bu iki bileşik UV-vis bölgesinde absorpsiyon maksimumları ve görünür bölgede emisyon maksimumları göstermişlerdir. Her iki Y-şekilli türevler çalışılan tüm çözücüler içerisinde mükemmel fotokararlılık göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, two new Y-shaped fluorophores, 4,5-(2,2'-diphenyl)vinyl-{2- [(1,4,7,10-tetraoxa-13-azacyclopentadecyl)phenyl]}-1H-imidazole and 4,5-{[2,2'-bis(4-methoxyphenyl)vinyl]-[2-(1,4,7,10-tetraoxa-13-azacyclopentadecyl)phenyl]}-1H-imidazole were synthesized. 1,6-diphenylhexa-1,5-diene-3,4-dione and 1,6-bis(4-methoxyphenyl)hexa-1,5-diene-3,4-dione were synthesized as preliminary and then they reacted with 4-formylbenzo-aza-15-crown-5 to obtain the two Y-shaped fluorophores. The intermediate, 4-formylbenzo-aza-15-crown-5 was synthesized with Vilsmeier-Haake reaction. The Y-shaped fluorophores containing N-phenyl-aza-15-crown-5 and an imidazole core have been purified by column chromatography and precipitation processes. The structures of the synthesized compounds were characterized by using FT-IR and 1H-NMR tecniques. The photophysical responses of the derivatives obtained have been determined by performing absorption with UV-vis spectrophotometer and emission measurements with fluorescence spectrophotometer. The two compounds exhibited absorption maxima in the UV-vis region and emission maxima in the visible region. Both Y-shaped derivatives exhibited excellent photostability in all the solvents tested.