Speech recognition for Turkish phonology using wavelet techniques
Dalgacık teknikleri kullanarak Türkçe ses biliminden yararlanarak Türkçe ses tanıma
  1. Tez No: 376331
  2. Yazar: TOLGA GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEN KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, Türkçe'nin sesletim özellikleri kullanılarak kelimelerin söyleniş ve seslendirme açısından ayırt edilmesi, ayırt etme yöntemleri ve bu yöntemlerin hangi kurallara bağlı olarak değişiklik gösterdiği sunulmaya çalışılmıştır. Ayrıca seslendirme açısından Türkçe'nin diğer dillerle olan benzerlik ve farklılıkları da gösterilmiş, Türkçe'nin kendine has seslendirme yapısı üzerinde durulmuştur. Türkçe kelimelerin ayırt edilmesi için öncelikle dalgacık teknikleri yardımıyla kayıt edilmiş ses dosyalarından katsayılar elde edilir. Daha sonra elde edilen bu katsayılar yapay sinir ağları yönetimi ile analiz edilerek kelimeler ayırt edilir. Bu çalışma konusunda başta İngilizce olmak üzere yabancı diller için birçok çalışma ve araştırma olmasına rağmen Türkçe ve Türkçe sesletimi için çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Türkçe'nin doğru sesletimi ve okunuş kuralları konusunda Ömer Demircan'ın Türkçenin Ses Dizimi adlı kitabı kaynak olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish speech recognition related to phonology, recognition methods and rules of these methods are presented. Also similarities and differences between Turkish and foreign languages are shown but study based on unique features of Turkish language. For Turkish speech recognition, firstly wavelet coefficients are obtained by wavelet transform for all recorded words. Then these coefficients are used as input data and they analyzed in artificial neural network for distinguishing words. Although there are lots of different studies in the this subject for other languages, especially for English, there is not so much on Turkish and Turkish phonology. The book of Türkçenin Ses Dizimi by Ömer Demircan is used for source and referenced for Turkish phonology.