İmidazol halkası içeren bazı yeni Y-şekilli floroforların sentezi ve spektroskopik karakterizasyonları
Synthesis and spectroscopic characterisation of some new Y-shaped fluorophores containing an imidazole core
  1. Tez No: 376336
  2. Yazar: ÜMİT DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSİYE ÖZTÜRK ÜRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada yeni bir Y-şekilli florofor, 2-(1,4,7,10,13-benzopentaoksasiklopentadesil)-4,5-[2,2'bis(fenil)vinil]-1H-imidazol, başlangıç maddesi olarak sentezlenen 1,6-difenilheksa-1,5-dien-3,4-dion'nun Vilsmeier-Haake tepkimesi ile sentezlenen 4-formilbenzo-15-taç-5 ile reaksiyonu sonucunda elde edilmiştir. Benzo-15-taç-5 ve beş üyeli halkada heteroatom olarak iki N atomu içeren imidazol yapısına sahip Y-şekilli florofor, çöktürme işlemleri ve kolon kromatografisi gerçekleştirilerek saflaştırılmıştır. Sentezlenen bileşiğin yapısı FT-IR ve 1H-NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Elde edilen türevin fotofiziksel yanıtı UV-vis spektrofotometre ile absorpsiyon ve florimetrik yöntem ile de emisyon ölçümleri gerçekleştirilerek belirlenmiştir. Bu bileşik UV-vis bölgesinde absorpsiyon maksimumu ve görünür bölgede emisyon maksimumu göstermiştir. Bu Y-şekilli türev çalışılan tüm çözücüler içerisinde mükemmel fotokararlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new Y-shaped fluorophore of 2-(1,4,7,10,13-benzopentaoxacyclopentadecyl)-4,5-[2,2'bis(phenyl)vinyl]-1H-imidazole was obtained by reacting 1,6-diphenylhexa-1,5-diene-3,4-dione which was synthesized as preliminary, with 4-formylbenzo-15-crown-5 synthesized with Vilsmeier-Haake reaction. The Y-shaped fluorophore which has two N atoms as heteroatoms in five membered ring and containing benzo-15-crown-5 and an imidazole core has been purified by precipitation processes and column chromatography. The structure of the synthesized derivative was characterized by using FT-IR and 1H-NMR spectroscopic tecniques. The photophysical response of derivative obtained has been determined by performing absorption with UV-vis spectrophotometer and emission measurements with fluorescence spectrophotometer. The compound exhibited absorption maxima in the UV-vis region and emission maxima in the visible region. The Y-shaped derivative exhibited excellent photostability in all the solvents tested.